گوشه‌ای از مدیریت جهادی قالیباف: داماد برادر منصور ارضی و استخدام‌های نجومی

ملاقات اول من با علی‌محمد قلی‌ها به سال ۹۱ بازمی‌گردد؛ در دفتر کارش. به خاطر سن کمش تصور کردم مسئول دفتر مدیرعامل است و نه خود مدیر عامل. می‌دانستم که داماد برادر حاج منصور ارضی، مداح پرنفوذ است. این را هم می‌دانستم که چیزی به انتخابات ریاست‌جمهوری باقی نمانده و قالیباف سودای ریاست جمهوری در سر دارد و حاضر است حتی دل مداحی که او را با عمر سعد مقایسه کرده بود را نیز به نوعی بدست آورد. بیش‌تر بحث‌مان به مباحث روز سیاسی گذشت. از من می‌پرسید که احتمالا چه کسانی برای انتخابات شانس پیروزی دارد. در سال ۸۴ در سه ستاد انتخاباتی به طور هم‌زمان فعالیت داشت و شاید دیگر نمی‌خواست چنین روی‌کردی را تکرار کند.

از من خواست تا برای صرف ناهار او را همراهی کنیم. در میان صحبت‌مان از منزل او تماس گرفتند. گفت ناهار سوپ ورمیشل و جوجه کباب است و در پاسخ گلایه همسرش از سرد بودن غذا، گفت به هر حال بهتر از غذا درست کردن است.

در موردش بیش‌تر تحقیق کردم. ده سال طول کشیده بود تا مدرک کارشناسی خود را در دانشگاه آزاد قزوین تمام کند و در نهایت با توصیه مدرک لیسانس خود را گرفته بود. قلی‌ها در سال ۱۳۹۰ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو شده بود در حالی‌که حدودا ۳۰ ساله بود. در فاصله سال‌های ۸۷ تا ۹۰، پایین‌ترین سمت کاری وی، معاونت فنی و مهندسی راه آهن بوده و بعد از آن در شرکت سایپا مدیر عامل شرکت سایپا پرس و بعد از آن مدیر عامل سایپا سوریه شده بود. ورود وی به سایپا به‌واسطه یکی دیگر از مدیران نزدیک به جریان احمدی‌نژاد که هم‌ سن‌وسال او بود صورت گرفته بود؛ مهرداد بذرپاش! که در کنار قلی‌ها در سال ۸۴ عضو گروه مشاوران جوان احمدی نژاد بود و در سال ۱۳۸۶ و در سن ۲۸ سالگی به سمت مدیرعاملی شرکت سایپا رسیده بود.

بذرپاش ابتدا مدیر عامل شرکت پارس‌خودرو شده و در آن زمان قلی‌ها را با خود به آنجا می‌برد و او را مدیر حراست پارس خودرو می‌کند. سپس قلی‌ها به راه آهن می‌رود و در پی تخلفات مربوط به واگذاری چند پروژه ساختمانی بدون مناقصه به پدر خود، برکنار می شود و مجددا به بذرپاش می‌پیوندد و در سایپا دو پست مدیریتی جدید را تجربه می‌کند. این یعنی در طول سه سال، یک جوان با سن کم‌تر از ۳۰ سال، بدون سپری کردن هرگونه دوره کارشناسی و ارتقاء تدریجی و حتی بدون داشتن شایستگی تحصیلی، در بخش‌های مهم به سمت مدیریتی گمارده شده تا آنکه به مدیرعاملی مترو تهران می‌رسد.

در مترو وی جای‌گزین جعفر ربیعی می‌شود. جعفر ربیعی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع در سطح کارشناسی و رشته مدیریت MBA در مقطع کارشناسی‌ارشد، از دانشگاه شریف بود. وی از سال ۱۳۷۷ در مترو تهران مشغول بوده و از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ نیز، مدیرعامل بهره‌برداری بوده است. یعنی قالیباف عملا فردی را جایگزین ربیعی می‌کند که نه تجربه کاری مرتبط با مترو داشته و نه نسبت به ایشان مزیت تحصیلی یا تخصصی و یا تجربی داشته است.

اما هزینه گزاف این مدیر جهادی آقای قالیباف چه بود:

چند ماه پیش در پی اعلام کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای شهر مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت مترو (علی‌رغم آنکه نرخ تورم برای سال آینده بین ۸ تا ۱۱ درصد پیش بینی می‌شود)، رحمت‌الله حافظی عضو شورای شهر تهران، با اعتراض به این افزایش قیمت، به گزارش ۹۳ صفحه‌ای سازمان بازرسی کشور اشاره نموده که به جذب ۴۲۰۰ نفر نیروی مازاد در سال‌های ۹۱ و ۹۲، اشاره دارد. یعنی دقیقا در دوران مدیریت قلی‌ها بر این بخش.

طبق این گزارش در این مدت به میزان ۸۲ درصد بر تعداد پرسنل بهره‌برداری مترو تهران افزوده شده در حالی که در این زمان تنها ۲ ایستگاه از خط ۳ مترو در حد فاصل تئاتر شهر تا شهید بهشتی، به بهره‌برداری رسیده است. این افزایش نیرو موجب شده تا تنها پرداختی حقوق پرسنل شرکت بهره‌برداری با افزایش ۲۷۵ درصدی مواجه شود. نکته مهم این گزارش در مورد تخلف مدیر جهادی آقای قالیباف، استخدام بدون ضابطه و بدون انجام آزمون استخدامی افراد عموما با مدرک زیر دیپلم و به صورت سلیقه‌ای ست.

عمق فاجعه این استخدام نجومی از آنجاست که جذب این حجم نیروی مازاد و غیر متخصص موجب شده تا به دلیل عدم امکان استقرار آن‌ها در پست کاری مناسب، بیش از نیمی از آنها تنها حقوق بالایی را دریافت کنند بدون آن‌که عملا فعالیت مشخصی را داشته باشند. این حجم نیروی مازاد به حدی محسوس بوده که پیش‌تر و در مراسم تودیع قلی‌ها، برخی از حضار در مراسم به آن اعتراض می‌کنند و مدیریت جدید اظهار امیدواری می‌کند تا با افتتاح خطوط جدید، نیروهای مازاد به شکل موثری به کار مشغول شوند؛ ایستگاه هایی که عملا تا سال ۱۳۹۳ وارد فاز بهره‌برداری نشدند.

این هزینه سربار موجب می‌شود تا اولا در طول این چهار سال قیمت بلیت حمل و نقل عمومی تهران بیش از نرخ تورم افزایش یافته تا این هزینه سربار مدیر جهادی قالیباف، از جیب شهروندان تهران پرداخته شود و از سوی دیگر توسعه مترو نیز به دلیل مشکلات مالی ۳۰ درصد از برنامه پیشرفت خود عقب باشد.

نام قلی‌ها در یک جای دیگر هم با نام قالیباف پیوند خورده؛ ماجرای املاک نجومی به‌طوری‌که قلی‌ها برای خرید یک خانه در منطقه دربند تهران، بیش از ۳.۸ میلیارد تخفیف دریافت کرده است؛ یعنی معادل حقوق ماهانه ۴۲۲۲ کارگر.

قلی‌ها هم‌چنان مدیر جهادی قالیباف است و اکنون مدیرعامل شرکت واگن‌سازی تهران را بر عهده دارد و گزارش سازمان بازرسی از عمل‌کرد او در این سال‌ها، چند سال دیگر بیرون خواهد آمد…

( نام نویسنده این یادداشت نزد زیتون محفوظ است)

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. اصلا” مشخص است که آقای محمدباقر قالیبــاف چگونــه میخواهــد اقتصــاد کشور را هماننـــد “بابک زهرایی” یک شبــه شکوفا کنــد و یا چگونه میخواهــد کل بیکاران کشــور را ببرد ســر کار و شــاغل شــان کنــد،
    با بگیــر وببنــد دوستان آقای قالیبــاف و به آتش کشیــدن سفارتخانــه توسط این دوستان آقای قالیبــاف هنـــوز هیــچ بانک کشــور اروپایی با کشــورمان آغاز بکار نکرده… وای به روزی که آقای قالیبــاف رئیـس جمهــور شــود، آن وقت است که این ۴ تا شرکت چینی هم با صـرافی ها نتوانـد کاری در این کشــور صورت دهــد…!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شیفتگی و گرایش افراد به امواجی را  که بر عرصه فضای رسانه ای و سیاسی ظاهر می‌شوند، چگونه می‌توان توضیح داد؟ شیفتگی و دلباختگی- بنا به تعریف- رفتاری انفعالی و روانی است و طبعا به

ادامه »

دکتر سروش گرامی! در متن اخیرتان بسیار گلایه کرده بودید از حملات بی‌ادبان. بگذارید این نامه کوتاه را با دل‌جویی از شما آغاز کنم.

ادامه »

در یک دسته‌بندی کلان، نیروهای عمده تاثیرگذار بر امروز و آینده ایران را می‌توان به سه دسته جامع تقسیم کرد:

ادامه »