زیتون- وزارت دفاع روسیه با صدور اطلاعیه‌ایی اعلام کرد که نیروی هوایی سوریه مسئول حمله روز گذشته به شهرک خان شیخون در استان ادلب بوده است.
براساس اطلاعیه وزارت دفاع روسیه که توسط بی‌بی‌سی فارسی نیز منتشر شده، هدف حمله روز گذشته «انبار مهمات و کارگاهی» بوده که مخالفان مسلح دولت بشار اسد «در آن به تولید مین دست‌ساز پر شده با گاز شیمیایی» مشغول بودند.
صبح روز گذشته حمله ای به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه، دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و حدود ۴۰۰ نفر دچار مشکل تنفسی شده‌‌اند. مخالفان دولت سوریه، ارتش دولت این کشور را مسئول این حمله اعلام کردند، اما دولت بشار اسد نیز هرگونه دخالت در این حمله را تکذیب کرد.
اطلاعیه وزارت دفاع روسیه پس از آن صادر شد که سازمان‌های ناظر بر شرایط جنگ داخلی سوریه حمله روز گذشته در خان شیخون را یک حمله شیمیایی توصیف کردند و گفتند که به نظر می‌رسد هواپیماهای سوری یا روسی مسئول این حمله بوده‌اند.
مخالفان دولت سوریه عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماع از کشته‌شدگان این حمله منتشر کرده‌‌اند که به گفته آن‌ها به دلیل حمله شیمیایی، دچار خفگی شده‌اند.
این نخستین بار نیست که در جریان درگیری‌های سوریه از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. پیش از این گروه‌های حقوق‌بشری هم دولت بشار اسد و هم مخالفان مسلح او را به استفاده از این مواد در جریان حمله‌ها متهم کرده بود.

 

بازگشت به صفحه اول