زیتون– محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که روسیه می‌تواند به صورت موردی از پایگاه‌های نظامی ایران برای حمله به گروه‌های «تروریستی» در سوریه استفاده کند.
محمدجواد ظریف که در سفر به روسیه رییس جمهوری را همراهی می کند، به رویترز توضیح داد که که «روسیه در ایران پایگاه نظامی ندارد، ما همکاری خوبی داریم و زمانی که برای روس‌ها لازم باشد تا در نبرد علیه تروریسم از تأسیسات ایران استفاده کنند، ما با بررسی مورد به مورد، در هر مورد تصمیم می‌گیریم.»
وزارت دفاع روسیه برای اولین بار در روز ۲۶ مرداد ۹۵ اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور برای بمباران مواضع مخالفان بشار اسد از پایگاه نظامی نوژه (شاهرخی) در همدان استفاده کرده‌اند. حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، نیز از اعلام حضور جنگنده‌های ارتش روسیه در پایگاه هوایی همدان،انتقاد کرده و گفته بود که روسیه در این مورد «بی‌معرفتی» کرده‌است.
انتشار این گزارش انتقاد برخی از نمایندگان مجلس ایران را به دنبال داشت و وزارت خارجه ایران در شهریور ماه ۹۵ اعلام کرد که استفاده جنگنده‌های روسی از این پایگاه پایان یافته است.
اما تنها چندماه بعد، وزیر دفاع و دبیر شورای امنیت ملی ایران و سفیر روسیه در تهران از احتمال استفاده دوباره هواپیماهای روسیه از پایگاه‌های نظامی ایران خبر داده بودند.

 

بازگشت به صفحه اول