زیتون– رییس‌جمهوری در اولین جلسه هیئت دولت در سال جدید از وزیر کشور خواست گزارشی از «چرایی» برخورد با تخلفات امنیتی و بازداشت مشکوک تعدادی از فعالان رسانه‌ای در آستانه انتخابات ارائه نماید.
حسن روحانی در این جلسه همچنین از امیری فضلی خواست تا پیرو دستور قبلی، گزارش اقدامات انجام شده در تأمین امنیت کامل برای انتخابات سالم و قانونی را نیز ارائه کند.
طی ماه‌های اخیر چند روزنامه نگار از جمله هنگامه شهیدی، احسان مازندرانی، مراد ثقفی و طاهره ریاحی بازداشت شدند. بازداشت ۱۳ تن از ادمین های کانال‌های تلگرامی نزدیک به اصلاح طلبان و دولت یازدهم نیز اعتراض‌های برانگیخته بود.
علی مطهری، نایب رییس مجلس، توسط یک نهاد اطلاعاتی نظامی و نیز بازداشت احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان انتقاد کرده و خواستار توضیح وزیر اطلاعات در این مورد شده بود.
احسان مازندرانی، مدیر مسئول سابق فرهیختگان، ۲۲ اسفند ماه سال گذشته در منزل خود بازداشت شد و به گفته همسرش در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
پیش از آن هم هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و عضو حزب اعتماد ملی، در مشهد دستگیر و به تهران منتقل شد.
مراد ثقفی، مدیر مسئول ماهنامه گفت و گو و رامین کریمیان پژوهش‌گر و مترجم علوم اجتماعی نیز طی همین مدت بازداشت شدند.
در هفته‌های پایانی اسفند ماه نیز ١٢ نفر از گردانندگان شبکه‌های اجتماعی اصلاح‌طلبان یا حامی دولت هم بازداشت شده و کانال‌های تلگرامی آنها تغییر نام داده و محتوای آن تغییر کرد.

بازگشت به صفحه اول