زیتون– یک قاضی در لوکزامبورگ حکم توقیف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی ایران را در اروپا صادر کرده است.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از «منابع آگاه» نوشت یک قاضی در لوکزامبورگ دستور توقیف این مبلغ را داده است. در مراحل قبلی این پرونده، قاضی آمریکایی به این نتیجه رسیده بود که ایران نتوانسته است ادعاهای مربوط به حمایت آن کشور از هواپیماربایان حملات یازده سپتامبر را رد کند و بنابراین در پرداخت خسارات مربوط به این حملات مسئول است.
دنیس راس، یک مشاور مسایل مربوط ایران در دولت باراک اوباما، در این زمینه گفت که کشورهای اروپایی طرفدار توافق هسته‌ای خواهند کوشید با تلاش هایی از این دست مقابله کنند.
تا کنون با شکایت خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی علیه ایران در دادگاه‌های آمریکا، بیش از ۵۰ میلیارد دلار غرامت در احکام غیابی علیه تهران صادر شده است. این احکام بیشتر نمادین به نظر می آمدند و حتی ایران حاضر نبود در دادگاه‌های آمریکا علیه این دعاوی از خود دفاع کند. در این پرونده گروهی از خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی که پیشتر توانسته بودند از یک دادگاه آمریکا علیه ایران حکم غیابی دریافت کنند برای به اجرا گذاشتن حکم این دادگاه به اروپا رفته و تلاش کرده‌اند تا این حکم را در اروپا به اجرا بگذارند.

بازگشت به صفحه اول