همه عقب‌نشینی‌های سیاست خارجه ترامپ

زیتون– دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری جدید آمریکا، پیش از پایان اولین ماه طوفانی خود، در چندین مورد از مواضعش، عقب‌نشینی کرد.

دونالد ترامپ امروز (جمعه) در گفت‌وگوی تلفنی با «شی جین پینگ» همتای چینی خود، با عقب‌نشینی از موضع قبلی خود، به پایبندی کشورش بر اصل «چین واحد» تاکید کرد.
رییس‌جمهوری جدید آمریکا، پس از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، با رییس‌جمهوری تایوان تلفنی صحبت کرده بود. این اقدام او، باعث خشم دولت چین شد. چین تا کنون استقلال تایوان را به رسمیت نشناخته است. رییس‌جمهوری چین در واکنش به این گفت‌و‌گو تهدید کرده بود که دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.
دونالد ترامپ پیش از این مکالمه تلفنی گفته بود که به دلیل اختلافات فزاینده تجاری با چین لزومی به پایبندی به این اصل نمی‌بیند و خواستار بازنگری در آن است، اما از این موضع خود عقب‌نشینی کرد.

رابطه آمریکا و اسرائیل نیز طی همین چند هفته‌ای که از اقامت ترامپ در کاخ سفید می‌گذرد، بالا و پایین‌های بسیاری داشته است.
دونالد ترامپ امروز در مصاحبه با یک روزنامه اسرائیلی از دولت آن کشور خواست «در مورد روند صلح معقول باشد.» او گفت که  دولت او احداث شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی فلسطینیان را اقدام مثبتی تلقی نمی‌کند.
دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی بارها اشاره کرده بود که ریاست‌جمهوری او به نفع حکومت اسرائیل و در برخورد با فلسطینیان سخت‌گیر خواهد بود. او از انتقال سفارت آمریکا به شهر بیت‌المقدس صحبت کرده و فردی را به سفارت آمریکا در اسرائیل گماشته است که طرفدار سرسخت توسعه شهرک‌سازی است و برای احیا مذاکرات صلح با فلسطینیان به حکومت اسرائیل هیچ فشاری نخواهد آورد.

ترامپ پیش‌تر و در جریان صدور قطع نامه سازمان ملل برعلیه شهرک‌سازی های اسرائیل در توییتی از بنیامین نتانیاهو خواسته بود تا آغاز دوران ریاست جمهوری او «دوام بیاورد.» اما پس از مراسم تحلیف مخالفت خود را با ادامه شهرک‌سازی‌ها ابراز کرده بود.

توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی در مذاکرات هسته‌ای، از دیگر نقاط چالش‌برانگیز سیاست خارجه ترامپ بود و هست. او در ابتدای تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، از موضعی یکسره منفی در مورد مذاکرات هسته‌ای صحبت می‌کرد. اما به مرور و به رغم تمام تهدیدهای او و مقامات دولت جدید پذیرفت که به برجام پای‌بند باشد؛ هرچند این توافق را «بد» می‌داند.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز خبر داد که در دیدار با اعضای دولت دونالد ترامپ، مطمئن شده که دولت جدید آمریکا به «اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران متعهد است.»

رئیس‌جمهور جدید آمریکا تا کنون تنها در دو مورد از سیاست‌های خارجی خود، یعنی کشیدن دیوار در مرز با مکزیک و اعمال محدودیت برای ورود اتباع هفت کشور عمدتاً مسلمان پا فشاری کرده است.
دونالد ترامپ فرمانی را صادر کرده بود که بر اساس آن اتباع هفت کشور ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی برای مدت ۹۰ روز امکان ورود به آمریکا را نداشته باشند. صدور این فرمان تاکنون با چالش‌های گوناگونی مواجه شده است. چندین ایالت آمریکا، شرکت‌های «های تک» ،بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و چهره‌های دانشگاهی، سیاسی و مدنی با این طرح مخالفت کرده‌اند. شب گذشته نیز دادگاه استیناف سن فرانسیسکو به دنبال دو دادگاه محلی، رأی به لغو این فرمان داد. با این حال دولت جدید کاخ سفید اعلام کرده که قصد دارد این دعوا را به دادگاه عالی بکشاند. چهل و پنجمین رییس‌جمهوری آمریکا بر ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک نیز هنوز پافشاری می‌کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. ایشالله گربه است… اما نیست. ترامپ را دیر یا زود به زانو درآورده . از وی مترسکس می سازند که آن کند که الیت گوید!… و اما پس از آنکه ملت ها قربانیان و هزینه های هنگفتی پرداختند، باز باند امثال کلینتون خواهند آمد و ما را گویند او دیوانه بود! ما آمده ایم که بر سر ویرانه ها و گورهای کشتگانتان با شما طرح دوستی ریزیم…..

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

۱.‌ ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نمی‌شود با نواندیشی دینی آشنا بود و به این

ادامه »

جنبش زن، زندگی، آزادی رادیکال‌ترین جنبش تاریخ ایران است. رادیکالیسم هم به معنای این است که این جنبش برای رسیدن به اهداف بنیادینش نیاز به تغییرات و تحولات ریشه‌ای در ساختارها و نهادهای چند هزار ساله‌ی ایرانی – شرقی دارد. نهادهای تاریخی ایرانی عموماً ضد زن و زندگی و آزادی هستند…

ادامه »

امروز که خیزش سراسری علیه حجاب اجباری و ظلم حکومت رخ داده، رهبران اصلاح‌طلب بهتر است سرمایه‌ی اجتماعی بسیار کمرنگ‌شده خویش را بیش از این بر باد ندهند و آنرا اینبار هم مفت و رایگان در دامن دیکتاتوری ولی فقیه و سرکوبگرانی که دستشان آغشته به خون ژینا و حدیث و دهها جوان ایرانی از اقوام مختلف است، نریزند…

ادامه »