توصیه دولت اوباما به احمدی نژاد

زیتون– محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون قضایی مجلس، با اشاره به ثبت لایحه تفصیلی ایران علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه، گفت که این شکایت به سرانجام نخواهد رسید. چرا که به گفته او «دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه به پرونده‌های ناظر بر اقدام متقابل کشورها ورود نخواهد کرد.»
فتحی اضافه کرد از وزیر امورخارجه «نقل قول» شده است که دولت باراک اوباما به دولت ایران با ریاست محمود احمدی‌نژاد هشدار داده است که «باید هرچه سریع‌تر سپرده های خود را از بانک‌های آمریکایی خارج کند، در غیر این صورت دولت وقت آمریکا پس از حکم دادگاه نمی‌تواند اموال مصادره شده را به ایران برگرداند، اما متاسفانه احمدی‌نژاد در پاسخ می‌گوید که آمریکایی‌ها هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.»
آمریکا پیش از این قوانین و دادگاه‌های داخلی خود را برای رسیدگی به دعاوی علیه ایران صالح دانست و پرونده‌های علیه جمهوری اسلامی را مورد پذیرش قرار داد، مجلس شورای اسلامی نیز مصوبه‌ای را تصویب کرد که براساس آن دادگاه‌های ایران هم می‌توانند پرونده‌ها علیه آمریکا را بررسی کنند. به گفته فتحی «این اقدام متقابل مجلس موجب شد که دیوان دادگستری لاهه صلاحیت خود را برای رسیدگی به این گونه پرونده‌ها از دست بدهد، از این رو اگر در شرایط کنونی ما اقدامی بر علیه آمریکا صورت دهیم، به دلیل وجود یک قانون متقابل، ایالات متحده نمی‌تواند از جمهوری اسلامی به لاهه شکایت کند.»
این عضو کمیسیون قضایی مجلس اضافه کرد که مصوبه پیشین پارلمان «قانون خوبی نبود»، چرا که «وقتی علیه ایران در ایالات متحده اقامه دعوا می‌شود، آن‌ها می‌توانند به عنوان خسارت حکم به مصادره اموال کشورمان در آنجا دهند، اما در شرایط کنونی اگر ما بخواهیم برای مصادره اموال آمریکایی‌ها در داخل کشور حکم دهیم، اموالی وجود ندارد.»
دیوان عالی آمریکا اول اردیبهشت ماه سال جاری تایید کرد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند. این رای دیوان عالی آمریکا در پاسخ به تقاضای فرجام بانک مرکزی ایران صادر شد. این بانک به رای دادگاه دیگری اعتراض کرده بود که پیشتر حکم به استفاده از حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران برای پرداخت غرامت داده بود. دو روز قبل ایران در واکنش به این رای دیوان عالی آمریکا به لاهه شکایت کرد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. کشور وسیله چه کسانی اداره میشود ، باورمان شده که هیچ کس هیچ غلطی نمیتواند بکند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سرانجام انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد و نتیجه مشارکت اعلام شده از سوی جمهوری اسلامی عدد ۴۱ درصد مشارکت را نشان می‌دهد (البته شواهد فراوانی از ساختگی بودن این رقم نیز حکایت

ادامه »

اخیرا به اتفاق جمعی از نواندیشان دینی، بیانیه‌ای دربارۀ انتخابات پیش رو و چراییِ عدم شرکتِ در آن را منتشر کردیم؛ که معتقدیم «با

ادامه »

حالا درست در همان میدانی که مخوف‌ترین نیروهای‌شان را برای سرکوب مخالفان، به صف کرده بودند تا بتوانند به هر

ادامه »