واکنش ایران به تحریم‌های جدید آمریکا

زیتون- وزارت خارجه ایران در واکنش به تحریم‌هایی که دولت جدید آمریکا امروز علیه ایران اعمال کرد، اعلام کرد که در چارچوب «عمل متقابل» محدودیت‌های قانونی علیه افراد و شرکت‌های آمریکایی اعمال می‌کند.
ایران در واکنش به این موضوع، تهدید کرده که «محدودیت‌های قانونی» علیه افراد و شرکت‌هایی که به ادعای وزارت خارجه ایران «در ایجاد و کمک به گروه‌های افراطی تروریستی در منطقه نقش دارند و به کشتار و سرکوب مردم بی‌دفاع منطقه کمک می‌کنند» اعمال خواهد کرد.
نام این افراد و شرکت‌ها در بیانیه نیامده و وعده داد شده که این اسامی به زودی اعلام خواهد شد.
وزارت امور خارجه ایران همچنین تاکید کرد که اصل «امنیت جمهوری اسلامی ایران غیرقابل مصالحه و غیرقابل مذاکره است.»
در اطلاعیه وزارت خارجه ایران همچنین از گسترش شمول تحریم‌های آمریکا به ۲۵ شخص حقیقی و حقوقی دیگر به شدت انتقاد شده و این اقدام «ناسازگار با تعهدات آمریکا و مغایر با روح و متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» توصیف شده است.
وزارت خارجه ایران همچنین این تحریم‌ها را «تحریم‌های نامشروع فرامرزی» توصیف کرده که به گفته این بیانیه، «به بهانه آموزش موشکی اخیر» اعمال شده است.
بیانیه وزارت خارجه ایران تأکید می‌کند که توانمندی‌های موشکی ایران «صرفاً برای اهداف دفاعی و حمل تسلیحات متعارف طراحی شده و هیچ‌گاه جز در دفاع مشروع به کار نخواهد رفت.»
این بیانیه اضافه می‌کند که توسعه این توانمندی‌ها بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد حق مردم ایران است و مداخله دیگران در این زمینه «نقض قواعد آمره حقوق بین‌الملل، و خارج از صلاحیت هر کشور و نهادی است.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. خوبست که ظریف فعالانه تر در عرصه ی جهانی و پاسخ به امریکا و غرب حاضر شود، مثل دوران مذاکرات. و از هجوم نادانان نهراسد. عقلای ایران و جهان از او حمایت خواهند کرد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »