????طرح سناتور جمهوری‌خواه برای تفویض اختیار جنگ با ایران به رییس جمهوری آمریکا

زیتون– کنگره آمریکا طرحی را در دست بررسی دارد که بر اساس آن به دولت این کشور «اجازه استفاده از نیروهای مسلح» را برای حمله به ایران می‌دهد.
الکی هستینگز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، این طرح را به منظور «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» پیشنهاد داده است که براساس آن آمریکا «باید تمام کارهایی که لازم است را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که تمام مسیرهای ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی مسدود شده است».
سناتور هستینگز همچنین ایران را متهم کرده است که با «پیگیری برای دستیابی به سلاح هسته‌ای قصد بی‌ثبات کردن منطقه را دارد»، همچنین «دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای یک تهدید نه تنها برای ایالات متحده بلکه برای متحدان ما در منطقه است.» به گفته این سناتور جمهوری‌خواه «عدم صداقت ایران در صرف‌نظر کردن از تهیه سلاح هسته‌ای مسبب ایجاد “نگرانی مشروع” شده است.»
این طرح هنوز در کنگره یا مجلس نمایندگان مطرح نشده، اما در صورت تصویب بر خلاف قانون اساسی آمریکا، کنگره از حق خود برای اعلام شروع و پایان جنگ صرف‌نظر و آن را به رییس جمهوری محول می‌کند. طبق قانون اساسی آمریکا رییس جمهوری فرمانده کل نیروهای مسلح و فرمانده جنگ هست اما بدون تایید کنگره اجازه آغاز و یا خاتمه دادن به هیچ جنگی را ندارد.
بر اساس این طرح رییس جمهوری تنها موظف می‌شود که در صورت شروع جنگ با ایران هر شصت روز به کنگره گزارش بدهد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »