زیتون- نهضت آزادی ایران با صدور پیامی در گذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند. در این پیام آمده است که قضاوت درباره کارنامه و سوابق مردان عمل بسیار دشوار است و نتایج و اثرات اعمال دولتمردان را تاریخ قضاوت خواهدد کرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی کارنامه فربه‌ای پیش و پس از انقلاب داشته‌ است.
در این نامه که با امضای هاشم صباغیان، معاون دبیرکل حزب، منتشر شده آمده است که عملکرد ایشان پس از انقلاب به عنوان دولتمرد و مقام تراز دوم نظام نیز اگرچه، به ویژه در دهه های ۶۰ و ۷۰، جای نقد جدی دارد اما سیر حرکت ایشان به سمت عقلانیت سیاسی و اصلاح امور نشان دهنده راه و مسیر درستی بود که درپیش گرفت. مرحوم هاشمی می‌تواند الگویی برای تمام کسانی باشد که فارغ از آن چه در گذشته رخ داده است، آینده را در پیوستن به صف مردم و انتخاب منافع ملی به جای قدرت و منافع شخصی می‌بینند. انتخاب میانه‌روی و عقلانیت سیاسی در سال‌های پایانی عمر ایشان برای ما یادآور مشی و منش مرحوم مهندس بازرگان بوده است.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
کُلُّ مَنْ عَلَیْهَا فَانٍ وَیَبْقَى وَجْهُ رَبِّکَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِکْرَامِ

خبر درگذشت ناگهانی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی موجب تاسف و تاثرخاطر ما و قاطبه ملت ایران گردید. بی شک نقش‌آفرینی مرحوم هاشمی در عرصه های مختلف به خصوص در سال‌های اخیر از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نخواهد شد و فقدان حضور ایشان در عرصه سیاسی و اجتماعی محسوس خواهد بود.
قضاوت درباره کارنامه و سوابق مردان عمل بسیار دشوار است و نتایج و اثرات اعمال دولتمردان را تاریخ قضاوت خواهدد کرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی کارنامه فربه‌ای پیش و پس از انقلاب داشته‌ است. مبارزات انقلابی در دوران رژیم شاهنشاهی و استقامت و صلابت اراده ایشان در دوران زندان برکسی پوشیده نیست. عملکرد ایشان پس از انقلاب به عنوان دولتمرد و مقام تراز دوم نظام نیز اگرچه، به ویژه در دهه های ۶۰ و ۷۰، جای نقد جدی دارد اما سیر حرکت ایشان به سمت عقلانیت سیاسی و اصلاح امور نشان دهنده راه و مسیر درستی بود که درپیش گرفت. مرحوم هاشمی می‌تواند الگویی برای تمام کسانی باشد که فارغ از آن چه در گذشته رخ داده است، آینده را در پیوستن به صف مردم و انتخاب منافع ملی به جای قدرت و منافع شخصی می‌بینند. انتخاب میانه‌روی و عقلانیت سیاسی در سال‌های پایانی عمر ایشان برای ما یادآور مشی و منش مرحوم مهندس بازرگان بوده است.
با درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، موجی از نگرانی و هراس از سرنوشت آینده کشور در میان مردم به‌وجود آمدهه است. بی شک جایگاه رفیع ایشان در ساخت سیاسی کشور و فقدان ناگهانی در چنان جایگاهی بسیاری را به این فکر وا می‌دارد که با برهم خوردن موازنه قدرت، تضاد و تنازع افزایش خواهد یافت و مردم در این میان آسیب‌ خواهند دید؛ اگر چه رشد و بلوغ سیاسی جامعه این خلاء را جبران خواهد کرد، اما ما به رقبا و مخالفان آیت الله هاشمی توصیه می کنیم که فقدان حضور ایشان را، به ویژه در شرایط منطقه و جهانی که منافع ملی را در معرض مخاطره قرارداده است، به مثابه فرصتی برای یکه‌تازی و بسط قدرت شخصی نبینند و اگر به دنبال پیش گیری از مخاطرات و ثبات سیاسی نظام و آرامش و پیشرفت کشوراند، راه وفاق ملی در پیش گیرند. شایسته است تا مراسم درگذشت مرحوم هاشمی، فرصتی برای وفاق ملی و همدلی همه گروه‌ها و بازیگران عرصه سیاسی و اجتماعی شود.
اینجانب از طرف خود و همفکران درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به همسر و فرزندان گرامی و علاقه‌مندان ایشانن تسلیت عرض نموده و از بارگاه الهی آمرزش، رحمت و علو درجات را برای ایشان خواهانم.

هاشم صباغیان
معاون دبیرکل نهضت آزادی ایران
۲۱ دیماه ۱۳۹۵

 

بازگشت به صفحه اول