سخنگوی شورای نگهبان: زنان نیز می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوند

زیتون- عباس‌علی کدخدای، سخن‌گوی شورای نگهبان، در نشست خبری خود گفت که گرچه هنوز «تکلیف بررسی حقوقی واژه رجل سیاسی» در شورای نگهبان مشخص نیست، اما زن‌ها می‌توانند برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شوند.
شورای نگهبان واژه «رجل سیاسی» را که در قانون اساسی آمده، به «مردان» تفسیر کرده و صلاحیت زنانی را که برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام‌ می‌کنند، رد کرده است.
این شورا بیستم آبان ماه از «صاحب‌نظران و مردم» دعوت کرد تا نظرات خود را درباره «رجل سیاسی- مذهبی» را اعلام کنند. این فراخوان باعث شد برخی شخصیت‌ها نظیر اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخص مصلت نظام، و شهین‌دخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، اعلام کنند با تعاریف امروزی زنان نیز شامل تعریف «رجل سیاسی» می‌شوند.
بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران رییس‌جمهور باید از «رجال مذهبی و سیاسی» انتخابات شود. تا کنون شورای نگهبان صلاحیت هیچ زنی را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، تایید نکرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. زنان میتوانند نامزد شوند و شورای نگهبان انان را احراز نفرماید ، مگر اینکه فقهای مادام العمر شورا با استفاده از ابزار کارسازی که امامشان تحت عنوان عنصر زمان و مکان در اختیار گذاشت تفسیر خود را تغییر داده و اعلام کنند ، استفتا از ولی امر هم کارساز است و موجب قرب بیشتر !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم ایران ، تحلیلی بر نوشته ایشان بنگارم. آقای شبستری عنوان مطلبش

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش پیشین چیزی کم از

ادامه »

بنا به پژوهش های بین المللی، رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، نیازمند حاکمیت شفاف، پاسخگو و مشارکتی است؛ که در

ادامه »