سخنگوی شورای نگهبان: زنان نیز می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوند

زیتون- عباس‌علی کدخدای، سخن‌گوی شورای نگهبان، در نشست خبری خود گفت که گرچه هنوز «تکلیف بررسی حقوقی واژه رجل سیاسی» در شورای نگهبان مشخص نیست، اما زن‌ها می‌توانند برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شوند.
شورای نگهبان واژه «رجل سیاسی» را که در قانون اساسی آمده، به «مردان» تفسیر کرده و صلاحیت زنانی را که برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام‌ می‌کنند، رد کرده است.
این شورا بیستم آبان ماه از «صاحب‌نظران و مردم» دعوت کرد تا نظرات خود را درباره «رجل سیاسی- مذهبی» را اعلام کنند. این فراخوان باعث شد برخی شخصیت‌ها نظیر اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخص مصلت نظام، و شهین‌دخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، اعلام کنند با تعاریف امروزی زنان نیز شامل تعریف «رجل سیاسی» می‌شوند.
بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران رییس‌جمهور باید از «رجال مذهبی و سیاسی» انتخابات شود. تا کنون شورای نگهبان صلاحیت هیچ زنی را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، تایید نکرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. زنان میتوانند نامزد شوند و شورای نگهبان انان را احراز نفرماید ، مگر اینکه فقهای مادام العمر شورا با استفاده از ابزار کارسازی که امامشان تحت عنوان عنصر زمان و مکان در اختیار گذاشت تفسیر خود را تغییر داده و اعلام کنند ، استفتا از ولی امر هم کارساز است و موجب قرب بیشتر !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »