زیتون- مجمع سازمان ملل متحد هیاتی را برای گردآوری «مدارک و شواهد از جنگ داخلی سوریه» در مورد وقوع آن‌چه ممکن است «جنایت جنگی» تلقی شود، تشکیل خواهد داد.
پیش‌نویس قطع‌نامه تشکیل این هیات از سوی لیختن‌اشتاین مطرح و با رای مثبت ۱۰۵ عضو مجمع عمومی همراه شد، ایرات، روسیه و ۱۳ کشور دیگر به آن رای منفی و ۵۲ کشور نیز رای منفی دادند.
براساس پیش‌نویس قطع‌نلمه، هدف از تشکیل این گروه «جمع‌آوری مدارک و شواهد عادلانه و مستقل از اقدامات جنایت‌آمیز، برپایه قوانین و معیارهای بین‌المللی» است و پرونده‌های تشکیل شده «می‌توانند اکنون یا در آینده در دادگاه‌های ملی، منطقه‌ای یا بین‌المللی مطرح شوند.»
سفیر لیختن‌اشتاین در سازمان ملل متحد گفت «بی‌تحرکی» این سازمان باعث شده این تلقی به ووجود آید که «هر جنایتی علیه بشریت، راهبردی‌ست که می‌تواند به کار گرفته شود و هیچ عاقبتی هم برای کسانی که آن را به‌کار می‌گیرند، نخواهد داشت.»
قطع‌نامه ملل متحد از همه کشورها و طرف‌هایی که به شکلی با جنگ سوریه در ارتباط هستند، و نیز جوامع و سازمان‌های مدنی و فرادولتی، می‌خواهد تا مدارک و اطلاعات خود را در اختیار هیات بازرسان قرار دهند.
بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل، به عنوان مخالف، تشکیل این هیئت را دخالت در امور داخلی یک عضو مشروع و مستقل ملل متحد عنوان کرده‌است. پیش از این روسیه و چین، اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، تلاش‌های کشورهای غربی را برای فرستادن پرونده جنگ سوریه به دادگاه بین‌المللی لاهه نافرجام گذاشته بودند.

بازگشت به صفحه اول