آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج دختر زیر ۱۳ سال حتی با اذن ولی و اجازه دادگاه، جایز نیست

زیتون– آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، در پاسخ به سوال فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس، گفت ازدواج دختران زیر ‍۱۳ سال در حاضر «به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست» و تا زمانی که «دختر به بلوغ عقلی نرسد، اجازه ازدواج ندارد».

به گزارش وب‌سایت خانه ملت، وابسته به مجلس، در دیدار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با این مرجع تقلید، مکارم شیرازی گفت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال که «با اذن ولی و مجوز دادگاه» انجام می شود، شاید «در گذشته‌ها نیز جایز بوده باشد»، اما در حال حاضر جایز نیست و «من این اجازه را نمی‌دهم».

ابتدای هفته جاری اعلام شد سالانه در ایران نزدیک به ۴۳ هزار دختر بین ۱۰ تا ۱۵ ساله ازدواج می‌کنند.

اعلام این آمار اما با واکنش مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، مواجه شد. پورمحمدی گفته بود این آمار «صحیح نیست» و «این‌گونه ازدواج‌ها بیشتر در سنین زیر ۱۸ سال انجام می‌شود و آمار اعلام شده یعنی سنین ۱۰ تا ۱۵ سال صحیح نیست، در واقع به طور عمده این ازدواج‌ها از سنین ۱۴ سال به بالا انجام می‌شود».

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. کاش حضرت ایت الله تعریفی هم از بلوغ عقلی به دست میدادند ، چون با توجه به تجربیات ایشان برای بسیاری از سیاست ورزان امروز ایران کارگشاست !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »