اسناد جدید ویکی‌لیکس در مورد انقلاب سال ۵۷

زیتون- وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس اقدام به انتشار بیش از پانصد هزار سند دیپلماتیک کرده است. از این میان بیش از پنج هزار سند نیز مربوط به ایران است.4974fe25-3c87-458c-b54a-175288499cc2_w987_r1_s
سندهای جدیدی که ویکی‌لیکس منتشر کرده مربوط به سال ۱۹۷۹ میلادی است. انقلاب ایران نیز در همین سال (بهمن ماه ۵۷) رخ داد. به برخی از وقایع مربوط به دوره انقلاب نظیر خروج شاه از ایران و بازگشت آیت‌الله خمینی، تشکیل شورای انقلاب، اشغال سفارت آمریکا و گروگان گرفتن کارکنان سفارت از جمله این موارد هستند.
اسناد جدید ویکی‌لیکس از جمله شامل برخی پیام‌هایی است که میان آیت‌الله خمینی و مقام‌های آمریکایی ردوبدل شده است. این اسناد همچنین نشان‌دهن برخی روابط میان برخی مقام‌های آمریکایی و محمد بهشتی است. بهشتی که سال ۶۰ ترور شد، رییس دیوان عالی کشور بود.
براساس یکی از این اسناد، آیت‌الله خمینی پیش از بازگشت به تهران، از طریق ابراهیم یزدی به مقام‌های آمریکایی پیام داده و از اقدام‌های دولت بختیار و ارتش انتقاد کرده است. به گفته این اقدام‌ها نه تنها برای مردم ایران ، بلکه حتی برای «آینده آمریکایی»‌ها نیز مضر خواهد بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی (بخوانید آقای خامنه‌ای، نگهبان قدرتمند جمهوری اسلامی ) مطابق معمول همیشه و با اعلام لیست نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری، همه را غافلگیر کرده است. اجازه دهید همین ابتدای کار و

ادامه »

«هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد/ هر دم به لباس دگر آن یار بر آمد/ گه پیر و جوان شد.» ایران هنوز

ادامه »

مراسم رای‌گیری ولایی -که انتخابات خوانده می شود- به عنوان ابزاری چند منظوره برای نمایش مشروعیت و حمایت مردمی از

ادامه »