زیتون- محمدعلی شهیدی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، خبر داد که تعداد «شهدای مدافع حرم» ایران از هزار نفر هم فراتر رفته است.1451552023625721
مدافعان حرم اهل بیت، مشهور به مدافعان حرم، نیروهای شبه نظامی هستند که از سوی جمهوری اسلامی سازمان‌دهی و به کشورهای سوریه و لبنان اعزام شده‌اند تا به ادعای حکومت «از حرم اهل بیت محافظت کنند». بیشتر افراد این گروه را نیروهای رسمی سپاه پاسداران و بسیج تشکیل می‌دهند. در ماه‌های اخیر اخبای از کشته شدن برخی نیروهای عضو ارتش در سوریه نیز منتشر شده است.
علاوه بر این افراد، گروه‌هایی از افغان‌ها و پاکستانی‌های مقیم ایران نیز در میان «مدافعان حرم» حضوردارند. در قالب دو گردان «فاطمیون» و «زینبیون» سازمان‌دهی می‌شوند.
مسئولان حکومتی ایران بارها گفته‌اند که حضور جمهوری اسلامی در سوریه به شکل «مستشاری» است و این نیروها در میدان جنگ حضور ندارند. با این حال و به خصوص پس از آغاز حضور نظامی روسیه در درگیری‌های سوریه، تعداد تلفات ایرانی‌های حاضر در سوریه افزایش پیدا کرد. حسین همدانی، مشاور فرمانده کل سپاه، بلندپایه‌ترین مقام نظامی ایران است که در سوریه کشته شده است.
اصطلاح «مدافعان حرم» پس از تخریب مقبره حجر‌بن عدی و تهدید به حمله به حرم زینب، خواهر امام سوم شیعیان، در اوایل سال ۱۳۹۲ وارد ادبیات سیاسی ایران شد.

بازگشت به صفحه اول