زیتون– دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، با به دست آوردن بیش از ۲۷۰ رای الکترال به عنوان چهل و پنجمین رییس‌جمهور آمریکا انتخاب شد. او در سخن‌رانی پیروزی پس از انتخابات گفت که رییس‌جمهوری برای همه آمریکایی‌ها خواهد بود.0e30f538-e5a9-475c-9090-913f600fd6a1_cx0_cy10_cw0_w987_r1_s_r1
به گزارش سی‌ان‌ان هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، در تماسی تلفنی پیروزی ترامپ را تبریک گفت، اما از سخن‌رانی عمومی و پذیرش شکست خودداری کرد. براساس آرای شمارش شده در ۴۶ ایالت (از ۵۰ ایالت) که تاکنون شمرده شده ترامپ ۲۷۸ و کلینتون ۲۱۸ رای الکترال به دست آورده‌اند.
هم‌زمان با شمارش آرای آمریکا و انتشار خبر پیشتازی ترامپ، شاخص‌های بازارهای بورس در آسیا افت کرده‌اند. اتفاقی که پیش‌بینی می‌شود در اروپا و آمریکا هم رخ دهد.
جمهوری‌خواهان در کنگره و مجلس سنا نیز اکثریت خود را حفظ کردند.
هم‌زمان حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، به تسنیم گفت برای ایران «تفاوت معناداری ندارد که کدام‌ یک از کاندیداها رای بیاورند و رئیس‌جمهور شوندم، چرا که «نه در سیاست‌های منطقه‌ای و نه در سیاست‌های جهانی و نه در سیاست‌های کلی آمریکا برای تعامل با بخش‌های جهان تغییر خاصی رخ نمی‌دهد؛ این را تجربه ۴ دهه گذشته ما ثابت می‌کند».

بازگشت به صفحه اول