گزارش سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت

تخفیف ۲۴.۳ میلیارد تومانی در واگذاری املاک شهرداری تهران

زیتون– احمد توکلی، رییس سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت، در نشستی خبری ضمن ارائه گزارش این سازمان درباره پرونده واگذاری املاک از سوی شهرداری تهران، گفت در این پرونده «نقض آیین‌نامه» بوده و «ایراد شرعی» آن هم این است که «قانون در این مساله نقض شده است».

img_0546

توکلی در نشست خبری برای ارائه گزارش نهایی این سازمان گفت: «اگر جای قوه قضائیه بودم اول به لیست املاک رسیدگی می‌کردم بعد خبرنگار [یاشار سلطانی] را فرا می‌خواندم».

به گفته توکلی «۱۰۸ مورد واگذاری که در آن ۱۱۰ ملک به ۱۲۲ نفر منتقل شد» برای دیده‌بان شفافیت و عدالت محرز شد که «مساحت کل املاک واگذار شده ۱۷.۰۱۸ متر مربع بوده است. ارزش فروش تمام ۱۰۸ واگذاری در مجموع به قیمت کارشناسی ۸۲.۵ میلیارد تومان و کل تخفیف داده شده ۲۴.۳ میلیارد تومان بوده است».

حدود دو ماه پیش سایت معماری‌نیوز نامه‌ای از سازمان بازرسی کل کشور منتشر کرده بود که براساس آن شهرداری تهران ۱،۱۰۰،۰۰۰ متر مربع زمین، خانه ویلایی و آپارتمان به ارزش ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به برخی افراد حقیقی و حقوقی واگذار کرده است. سایت معماری نیوز در پی انتشار این خبر، فیلتر و از دسترس خارج شد. یاشار سلطانی،‌ مدیرمسئول این سایت نیز از روز بیست و هفتم شهریور بازداشت شد.

براساس گزارش سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت این واگذاری‌ها «تا سال ۱۳۹۰ با دستور مستقیم شهردار تهران» انجام می‌شد، اما پس از آن «چون به این نکته توجه شد که واگذاری مستقیم، تخلف از دستورالعمل ابلاغی است»، این واگذاری‌ها «به شکل صوری» و «از طریق دو تعاونی خاص منابع انسانی و حمایتی مدیران» انجام شد.

در گزارش دیده‌بان شفافیت و عدالت به «سه عنوان مجرمانه قانونی مجموعه مسئولان دخیل و مدیران تصمیم‌گیر» اشاره شده است: اهمال یا تفریط در تضییع اموال عمومی، موضوع ذیل ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی، تحصیل مال از طریق نامشروع موضوع قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری و نقض قانون منع مداخله کارمندان دولت و شهرداری‌ها در معاملات دولتی و کشوری.

براساس گزارش سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت: «همه دریافت کنندگان در قبال املاک دریافتی… مسئولیت مدنی دارند، [اما] برخی از این افراد، به لحاظ سِمَت اداری‌شان، مسئولیت کیفری نیز خواهند داشت. در واقع، تمامی دریافت‌کنندگان املاک که سمت آنها در «لایحه قانونی راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری» ذکر شده است (تقریباً همه ۱۲۲ نفر) اقدامشان در معامله با شهرداری و خرید ملک از شهرداری، مشمول عنوان مجرمانه مقرر در این قانون است. به عنوان نمونه، دو مدیر ارشد شهرداری به ترتیب در ولنجک و نیاوران آپارتمان‌هایی به مساحت‌های ۲۲۰ و ۲۲۰.۱۳ متر مربع با ۵۰ درصد تخفیف دریافت کرده‌اند. مبالغ تخفیف به ترتیب ۵۱۷ و ۸۰۳ میلیون تومان بوده است».

احمد توکلی در جریان نشست خبری ارائه این گزارش اضافه کرد که براساس بررسی‌ها «نه تنها خانواده شهردار، بلکه هیچ کدام از اقوام ایشان نیز هیچگونه ملکی از شهرداری دریافت ننموده‌اند».

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. «اگر جای قوه قضائیه بودم اول به لیست املاک رسیدگی می‌کردم بعد خبرنگار [یاشار سلطانی] را فرا می‌خواندم».
    این خلاف رویه قضای اسلامی است چون گفته اند که ، سر چشمه شاید گرفتن به بیل !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

گزارش سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »