زیتون- علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب استان فارس، خبر از دستگیری «عوامل اصلی هنجارشکنی» تجمع روز هفتم آبان در پاسارگاد، مقبره کوروش، داد. او اضافه کرد اقدام‌های این افراد «از سوی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی مورد رصد قرار گرفته» بود.
صالحی به میزان، خبرگزاری قوه قضاییه، گفت بعد از «تحقیقات لازم، لیدرها و سرشاخه‌های اصلی این تجمع» که «به سردادن شعارهای هنجارشکنانه و ضدارزش‌ها‌ اقدام کرده بودند، دستگیر» شدند. به گفته او با این افراد «وفق مقررات برخورد قضایی لازم» صورت خواهد گرفت. download
هفتم آبان ماه هزاران نفر برای بزرگ‌داشت روز غیررسمی «کوروش کبیر» به پاسارگاد، مقبره این پادشاه سلسله هخامنشی، رفتند. براساس فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتمایع منشتر شد، حاضران شعارهایی چون «کوروش آریایی تولدت مبارک»، «کوروش پدر ماست، ایران وطن ماست»، «ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم»، «همش میگن دست خداست، هر چه بلاست ازعرباست»، «پهلوی، پهلوی» و «آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه» سر دادند.
جمعه شب فرزند محمدرضا عالی‌پیام، شاعر، در صفحه اینستاگرام خود خبر از ضرب و شتم و بازداشت پدرش داد. او اضافه کرده بود که از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری او خبری ندارد.
پیش از این حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید، ضمن انتقاد از این تجمع، گفته بود «جای تعجب» است که «با وجود بسیج و سپاه» عده‌ای به پاسارگاد بروند و «همان شعارهایی» را سر دهند که «برای رهبر انقلاب و امام راحل می‌دهیم» و با این وجود «باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم.»

بازگشت به صفحه اول