زیتون– رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه امروز خبر داد که با ارائه لایحه ای از پارلمان ترکیه خواهد خواست تا مجازات اعدام را دوباره به قوانین قضایی بازگرداند.
از اکتبر ۱۹۸۴ که مجلس ترکیه تصمیم‌‌ برای اجرای احکام اعدام را به «دادگاه‌‌ عالی» سپرد هیچ حکم اعدامی در این کشور اجرا نشده و احکام اعدام قبلی هم همگی به حبس تبدیل شدند. از سال ۲۰۰۴ و در تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا، این کشور مجازات اعدام را به کل لغو کرد. اما پس از کودتای نافرجام پانزدهم ژوئیه، در چندین نوبت از احتمال بازگشت «مجازات اعدام» در ترکیه صحبت کرده است. e8cbc117-2e46-4afd-8b5c-7c36037a2b2a
به گزارش بی‌بی‌سی فارسی اردوغان که در آنکارا در جمع هواداران خود سخن می‌گفت، پیش‌بینی کرد پارلمان ترکیه به این لایحه رای مثبت دهد. رییس جمهوری ترکیه افزود اگر پارلمان در مورد بازگشت مجازات اعدام موافقت کند، او نیز این لایحه را تصویب خواهد کرد.
رییس جمهور ترکیه امروز در جمع هوادارنش گفت که مهم نیست غرب درباره ترکیه چه می‌گوید، بلکه حاکمیت ترکیه در اختیار ملت این کشور است. مقام‌های اتحادیه اروپا بارها درباره بازگشت اعدام به ترکیه و پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

بازگشت به صفحه اول