زیتون- غلام‌حسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری تهران، گفت سخنان هما هودفر و دیگر زندانیان دوتابعیتی درباره «شکنجه» روحی» در دوران بازداشت «کذب» و به دلیل «کینه و عداوت با نظام و کشور جمهوری اسلامی ایران» است.139302101210554262644074
رییس کل دادگستری تهران به ایرنا گفت سخنان هودفر «نقض ادعای خودش» درباره «شکنجه جسمی و روحی» است، چرا که «در بازداشت‌گاه‌ها و فضای زندان‌های‌مان، مطلقا موضوع پخش آهنگ و موسیقی وجود ندارد و سیستم صوتی آن‌جا بسیار محدود است و جز در موارد اطلاع رسانی چیزهای دیگری پخش نمی‌شود.»
هما هودفر، شهروند ایرانی – کانادایی، پس از آزادی در مصاحبه‌ای از شکنجه روحی خود در زندان خبر داد و گفت یکی از راه‌های مورد استفاده برای «شکنجه‌های روحی»، نواختن همان موسیقی‌هایی بوده که در مراسم دفن همسر هودفر نواخته شده بود. هودفر خردادماه سال جاری بازداشت و مهرماه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
اسماعیلی اما به ایرنا گفت در زندان «فضا اصلا این‌گونه نیست و هیچ نوع موسیقی پخش نمی‌شد». او اضافه در احتمال دارد «همجوار این خانم یا زندانی‌های دیگر در ایام ماه محرم مداحی گوش می‌کردند واین هم برای او (هودفر) صوت نامناسبی جلوه داده شود.»
علاوه بر هودفر،‌ برخی دیگر از زندانیان دوتابعیتی در ایران نیز پس از آزادی، ازدولت شکایت کرده و درخواست دریافت غرامت داشتند. از جمله جیسون رضایین، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست، که در شکایت‌نامه خود نوشت بازداشت ۱۸ ماهه‌اش در ایران برای «برای اثرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای» بود، در این مدت به «گروگان» گرفته شد و تحت «شکنجه روانی» بود.
رییس کل دادگستری تهران درباره شکایت رضاییان گفت: «آنان اظهارات دروغ خود را برملا می‌کنند و هیچ‌کدام از آنان ادعای مستندی ندارند.» به گفته اسماعیلی «این‌ها ادعاهایی است که صرفا به جهت کینه و عداوتی که با نظام و کشور ما دارند مطرح می‌کنند و ادعاهایی غیرواقعی و واهی به شمار می‌آیند».
پیش از این ابوالفضل حسن‌بیکی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز گفته بود «هیچ سندی» مبنی بر «شکنجه» هما هودفر و جیسون رضاییان در زندان‌های ایران وجود ندارد.

بازگشت به صفحه اول