محسنی اژه‌ای وجود پرونده شکایت درمورد تجاوز قاری قرآن را تایید کرد

زیتون– غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای، سخن‌گوی قوه قضاییه، در نشست خبری خود خبر از آن داد که برای سعید طوسی، قاری قرآن، قرار منع تعقیب برای مسایل خلاف عفت عمومی صادر شده، اما دادگاه قرار منع تعقیب برای اتهام «تشویق به فساد» را نقض کرد.
محمد گندم‌نژاد طوسی معروف به سعید طوسی، قاری و آموزگار کلاس‌های قرآن با تمرکز بر آموزش نوجوانان است. سال ۸۹ پرونده‌ای برای او با شکایت نوجوانانی که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته بودند، تشکیل شد. حداقل ۹ نوجوان از او به این اتهام شکایت کرده بودند. بر اساس اسنادی که از سوی «آمدنیوز» منتشر شد، با دستور «بیت رهبری» پرونده مسکوت ماند. download
سخن‌گوی قوه قضاییه اضافه کرد در برخی پرونده‌ها «ممکن است حق با شاکی، ولی اثباتش مشکل باشد». به گفته او درباره موارد «سو اخلاقی» به دلایل قانونی و شرعی «امکان ریز شدن» نیست.
در میان اسنادی که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، تصویری از دست خط منسوب به سعید طوسی وجود دارد که وی در آن ضمن پذیرش اتهام خود، «توبه» کرده است.
اژه‌ای گفت: «افشای این موارد خیلی بیشتر به ضرر شاکی است تا متهم و گاهی موجب اشاعه فحشا می‌شود». او همچنین خبر از آن داد که پرونده سواستفاده جنسی سعید طوسی «برای مشورت» به یک «قاضی متدین و باتجربه سپرده شده».
معاون اول قوه قضاییه همچنین دلیل «حساسیت افکار عمومی» نسبت به این پرونده را نه به دلیل اهمیت موضوع «تجاوز به نوجوانان»، بلکه به دلیل «سو استفاده ضدانقلاب» دانست. او طرح شدن این پرونده در این ابعاد را به دلیل «منافع ضد انقلاب» دانست و تاکید کرد «سروصدایی که این پرونده ایجاد کرده کاملا غیرطبیعی است.»
محسنی اژه‌ای همچنین تهدید کرد «مسائلی که هنوز روشن نشده، خواهشاً توجه کنید انتشار ندهیم؛ چرا که جرم و قابل تعقیب است.»

سخن‌گوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود با اشاره به نامه برخی نماینده‌های مجلس به قوه‌قضاییه برای بررسی مجدد پورنده نرگس محمدی و اعمال ماده ۴۷۷ گفت: «بر اساس این ماده اول باید دید تقاضا کننده این درخواست چه کسی است؟ طبق قانون نمایندگان مجلس صلاحیت این تقاضا را ندارند. ثانیا باید دید برای ریاست قوه قضاییه صدور حکم خلاف بین شرع احراز شده است یا نه؟ زیرا وقتی دادنامه قطعی شود طبق ماده ۴۷۷ تنها ریاست قوه قضاییه با توجه به صدور حکم خلاف می‌تواند ورود کند.»
به گفته محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده این فعال حقوق بشر «نگاه رافت ارتباطی با ماده ۴۷۷ ندارد»؛ هرچند اگر «کسی مرتکب جرم شده باشد و در تدارک جبران جرم و جبران خسارت های مادی و معنوی باشد و یا در صدد همکاری باشد و یا توبه کند دادگاه می تواند این موارد را در تخفیف مجازات مجرم با توجه به محاسبه میزان نوع جرم و نحوه همکاری و پشیمانی لحاظ کند و در مجازات مجرم تخفیف دهد.» او تاکید کرد: «زمانی که حکم قطعی شود رافت اسلامی و سایر موارد معنا ندارد مگر اینکه در آینده شخص از طریق عفو و آزادی مشروط و دیگر موارد بتواند شرایط را تغییر دهد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. جایجای متن مصاحبه این فرد نشان دهنده بخشی از ماهیت حقیقی و باطن واقعی ایشان است که در بستر زمان و مسائل مختلفی که پیش می آید به علت دوگانگی در رفتار و معیار و بی صداقتی گستاخانه ای که دارند آشکار می شود.

  2. دستگاه قضا به تعبیر مرحوم محمدی گیلانی دارد آب می بندد به پرونده شیرین سعید جان و از شیرینی آن میکاهد ، اما جای یک سئوال اینجا باقی است که اقای اژه ای باید به آن پاسخ دهد و آن سئوال اینکه تشویق نوجوانان به فساد محضن لله بوده است و حضرت استادی قصد استفاده نداشته است ، و ایضا آن صد نفری که ایشان تهدید به پائین کشیدن آنان کرده است ؟!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »