زیتون- ابوالفضل ابوترابی٬ دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، باقر نمازی را «ژنرال آمریکا در عرصه نفوذ» خواند و یکی از اتهام‌های او را تلاش برای «جلوگیری از ازدیاد نسل» در ایران دانست.
ترابی در گفت‌و‌گو با وب‌سایت خانه ملت، ارگان رسانه‌ای مجلس، باقر و سیامک نمازی را از نیرو‌های «بسیار مهم سیستم ایالات متحده» معرفی مرد که «خوشبختانه با تدبیر و اقدامات اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شدند.» به گفته او، محمدباقر نمازی «تئوریسین موضوع کاهش جمعیت، جلوگیری از ازدیاد نسل و زاد و ولد در ایران» است. download
محمدباقر و سیامک نمازی شهروندان دو تابعیتی بودند که سال گذشته بازداشت و توسط قاضی صلواتی، هرکدام به تحمل ده سال حبس محکوم شدند.
آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۹۱ نیز سیاست تنظیم خانواده و «تحدید نسل» را اشتباه خوانده بود. او سال ۹۲ در مورد خطر پیری جمعیت کشور هشدار داد و گفت که ایران باید کشوری ۱۵۰ میلیونی باشد. رهبر جمهوری اسلامی در اردیبهشت‌ ۱۳۹۳ «سیاست‌های کلی جمعیت» کشور را به روسای قوای سه‌گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرد. در این ابلاغیه جمعیت کشور را یک مقوله مهم در «اقتدار ملی» توصیف و گفته شده که باید کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته جبران شود.

بازگشت به صفحه اول