دیرهنگام اما مفید

احمد شيرزاد

ناظرین سیاسی پیش‌تر از اینها منتظر تغییر در کابینه بودند. اما اکنون و درست چند ماه پیش از انتخابات شاهد تغییرات در کابینه هستیم. شب گذشته بود که خبر استعفای سه وزیر فضای رسانه‌ای کشور را تحت تاثیر خود قرار داد. در روزهای پس از انتخابات اسفند ٩۴ بود که بسیاری از ناظران سیاسی بحث ترمیم کابینه را مطرح کردند و شاید بهتر بود دولت زودتر از اینها وارد این عرصه می‌شد. در این میان چند نکته قابل توجه است. نباید از این موضوع گذشت که تغییر در کرسی وزیر ارشاد با سایر تغییراتی که شب گذشته به گوش رسید متفاوت است. بعید است که نظر رییس‌جمهور بر تغییر وزیر ارشادش بوده باشد اما فشارهایی که از سوی مخالفان وارد شد سبب شد تا او از سمت خود کناره‌گیری کند و به نوعی این استعفا به کابینه تحمیل شد. اما در مورد دو وزیر دیگر به روشنی مشخص است که تصمیم دولت بر این تغییرات است و دولت در نظر دارد تا از نیروهای تازه‌نفس در این حوزه‌ها استفاده کند. با توجه به شرایط موجود، هرچند که برای تغییر در کابینه و ترمیم آن قدری دیر است اما به هر حال استفاده از مدیران جدید و تازه‌نفس می‌تواند در آن حوزه‌ها موثر باشد. در این میان اما برخی بر این باورند که شاید دولت باید در حوزه اقتصادی هم دست به تغییراتی می‌زد اما واقعیت این است که نمره اقتصادی دولت در مجموع خوب بوده البته این مساله به معنی خوب بودن نمره اقتصادی کشور نیست اما دولت در مهار تورم و کاهش نرخ سود بانکی سیاست‌های خوبی را دنبال کرده است و این سیاست‌ها موثر و واقعی بودند. شاید بهتر بود رییس‌جمهور در این تغییرات نگاهی هم به وزارت‌علوم می‌انداخت. حقیقت این است که وزارت‌علوم تحت فشارهای طاقت‌فرسایی که مجلس گذشته به آن وارد کرده بود به یک گزینه بینابین منتهی شد. درست است که امروز دست‌کم وزارت‌علوم فشارها و ضربه‌هایی را که دولت قبل به بدنه دانشگاهیان وارد و هزینه‌های سنگینی را به آنها تحمیل کرد را ندارد اما از سوی دیگر هیچ نقش موثر مثبتی را در پیش برد سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در این حوزه ایفا نمی‌کند و عصای دست دولت در این زمینه نیست.
نکته قابل تامل دیگر این است که چرا رییس‌جمهور دست به اقدام دیرهنگام زد. به نظر می‌رسد حسن روحانی به خاطر مشکلات و مصایبی که در زمینه رای اعتماد با مجلس گذشته داشت، تصمیم گرفت تا این اقدام را به مجلس کنونی واگذار کند که همراهی بیشتری با او دارند. از سوی دیگر با توجه به شرایطی که در وزارت ارشاد پیش آمد و رییس‌جمهور ناگزیر بود که این تغییر را بپذیرد به نوعی فرصت را غنیمت شمرد و در حوزه‌هایی که لازم می‌دانست دست به کار شد و تغییراتش را اعمال کرد. در هر صورت می‌توان این موضوع را به فال نیک گرفت و با وجود اینکه این تغییرات دیرهنگام هستند اما بی‌شک می‌توانند مفید واقع شوند. از سوی دیگر می‌توان امیدوار بود این تغییرات بتواند عملکرد دولت را قوی‌تر از گذشته به نمایش بگذارد و با برطرف کردن نقاط ضعف خود قوی‌تر و با دستی پرتر به استقبال انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده برود. بی‌شک تزریق امید به جامعه در شرایطی که بسیاری از مخالفان امید مردم را برای انتخابات سال آینده نشانه گرفته‌اند، می‌تواند تبدیل به اهرم قدرت حسن روحانی شود تا با اقتدار پیروز عرصه انتخابات پیش‌رو شود. اگر این تغییرات به جایگزینی گزینه‌های بهتر از قبل منجر شود، می‌تواند نقطه عطفی برای دولت حسن روحانی شمرده شود تا در چند ماه آینده، از یک سو بدنه اجتماعی خود را در حمایت‌های بیشتر مصمم‌تر کند و از سوی دیگر قشر خاکستری جامعه را نیز همراه خود سازد تا بتواند مقتدرانه‌تر از خرداد ٩٢ پیروز میدان انتخابات سال آینده شود.

 

منبع: اعتماد

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »