عربستان سعودی مسئولیت حمله به عزادارن یمنی را پذیرفت

زیتون- هیات تحقیق درباره حمله هوایی به مراسم عزاداری در پایتخت یمن، اعلام کرد این حمله از سوی «هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی» صورتت گرفته، اما اضافه کرد دلیل حمله «اطلاعات اشتباه» بوده است.
این هیات تحقیق که عربستان سعودی ریاست آن را برعهده دارد همچنین گفته است که ارتش یمن این اطلاعات اشتباه را تهیه کرده بود. _91937157_6d8119de-d19b-4d4e-9127-971f8c874fa3
در حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یک مراسم عزاداری در صنعا، دست‌کم ۱۴۰ نفر کشته و بیش از پانصد نفر زخمی شدند. این حمله یکی از پرتلفات‌ترین حمله‌های هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن از زمان آغاز عملیات ائتلاف در حدود یک سال و نیم پیش بوده است. در جریان این حمله هوایی دست‌کم ۱۴۰ نفر کشته و بیش از ۵۰۰ نفر زخمی شدند.
آمریکا در واکنش به حمله ائتلاف به رهبری عربستان به یک مجلس ترحیم در یمن،‌ اعلام کرد «حمایت شدیدا کاهش یافته» از ائتلاف به رهبری عربستان بار دیگر «تحت بازبینی فوری» قرار می‌گیرد.
ائتلاف تحت رهبری عربستان ابتدا دخالت در حملات هوایی روز شنبه را تکذیب کرد اما بعدا گفت که درباره این حملات «تاسف‌بار و دردناک» تحقیق خواهد کرد.
براساس این تحقیق گفته شده که به هواپیماهای ائتلاف به اشتباه گفته شده بود که در این مراسم رهبران حوثی‌ها حضور دارند. در این تحقیق مرکز عملیات هوایی در یمن هم به دلیل آن‌که بدون کسب اجازه از فرماندهی نیروهای ائتلاف، جنگنده ها را به سوی این هدف هدایت کرده، مقصر شناخته شده است. این تحقیق خواستار پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه شده است.
هفته پیش رویترز گزارشی منتشر کرده بود، مبتنی بر اینکه ممکن است دولت آمریکا به دلیل خشونت‌ها در یمن و حمایت از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، به «مشارکت در جنایت جنگی» متهم شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »