زیتون- ممکن است دولت آمریکا به دلیل خشونت‌ها در یمن و حمایت از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، به «مشارکت در جنایت جنگی» متهم شود. img_40680
خبرگزاری رویترز اعلام کرد به اسنادی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد وکلای دولت آمریکا به مقام‌های ارشد این کشور هشدار داده‌اند که دولت آمریکا ممکن است در چارچوب قوانین بین‌المللی به عنوان شریک این خشونت‌ها تلقی و متهم شود. دولت باراک اوباما علی‌رغم هشدارهای سال گذشته، هم‌چنان مجوز فروش سلاح را به عربستان سعودی صادر می‌کند.
این نگرانی‌ها پس از آن مطرح شد که روز شنبه در حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یک مراسم عزاداری در صنعا، پایتخت یمن، دست‌کم ۱۴۰ نفر کشته و بیش از پانصد نفر زخمی شدند. این حمله یکی از مرگبارترین حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن از زمان آغاز عملیات ائتلاف در حدود یک سال و نیم پیش بوده است.
بعد از این حمله آمریکا اعلام کرد که حمایت از نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن را فورا مورد بازبینی قرار می‌دهد. یک روز بعد از آن، ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در بیانیه‌ای گفت که حمایت آمریکا از عربستان سعودی «چک سفید امضا» نیست.

بازگشت به صفحه اول