زیتون- آمریکا در واکنش به حمله ائتلاف به رهبری عربستان به یک مجلس ترحیم در یمن،‌ اعلام کرد «حمایت شدیدا کاهش یافته» از ائتلاف به رهبری عربستان بار دیگر «تحت بازبینی فوری» قرار می‌گیرد. حمله روز گذشته به این مراسم بیش از ۱۴۰ کشته به جا گذاشت.82261405-71080596
سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید آمریکا، ند پرایس، گفت آمریکا «عمیقا نگران گزارش‌ها از حمله هوایی به مجلس ترحیم در یمن» است و اگر این گزارش‌ها تایید شوند «در ادامه مجموعه‌ای از حملاتی قرار می‌گیرند که غیرنظامیان یمنی را هدف قرار داده‌اند.»
ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در بیانیه‌ای هر گونه دست داشتن این ائتلاف را در حملات هوایی در صنعا رد کرد.
در بیانیه‌ ای که شورای امنیت ملی کاخ سفید منتشر کرده آمده است: «همکاری امنیتی [آمریکا] با عربستان سعودی یک چک سفیدامضا نیست… در سایه رخدادهای اخیر، ما تصمیم گرفته‌ایم همکاری‌های خود با ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، که حمایت از آن در حال حاضر هم به شدت کاهش یافته، را تحت بازبینی فوری قرار دهیم. و آماده‌ایم حمایت‌های خود را طوری تنظیم کنیم که در موازات با اصول ایالات متحده، ارزش‌ها و مصالحش قرار گیرند؛ از جمله برای آنکه نبردهای تراژیک یمن فورا و به‌شکل بادوامی، پایان یابند.»
جیمی مک‌گولدریک، نماینده امور انسانی سازمان ملل در یمن، گفته امدادگران از دیدن صحنه پس از حمله «بهت‌زده شده‌اند». او خواستار پایان فوری حملات به غیرنظامیان شده‌است.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام سازمان ملل نوشت بیش از ۱۴۰ نفر در حمله روز شنبه کشته شدند. این حمله همچنین صدها زخمی نیز برجای گذاشت.

بازگشت به صفحه اول