در نامه‌ای به دادستان تهران

????عیسی سحرخیز: از یکشنبه دست به اعتصاب غذا و دارو خواهم زد

زیتون-  عیسی سحرخیز در نامه سرگشاده ای خطاب به دادستان تهران اعلام کرد که در صورت عدم رسیدگی و اقدام فوری در خصوص خواسته هایش از روز یکشنبه دور جدیدی از اعتصاب غذا و دارو را آغاز خواهد کرد.
او روز سوم مهرماه پس از عدم موافقت دادستان تهران با اعمال آزادی مشروط و جایگزین کردن آن با مرخصی سه روزه، از رفتن به مرخصی امتناع و اعلام کرده بود که مانند هم‌پرونده‌ای‌های خود دست به اعتصاب غذا خواهد زد.
سحرخیز همراه چهار روزنامه‌نگار دیگر در جریان برخورد با پروژه «نفوذ» آبان ماه سال گذشته بازداشت شد. او پیش از این و در دوران زندان دو بار اعتصاب غذای تر (۴۹ و ۲۶ روز) و یک بار اعتصاب غذای خشک (پنج روز) کرده بود.
عیسی سحرخیز در این نامه خطاب به دادستان عمومی و انقلاب تهران نوشته است که یا از طریق دستور قاضی اجرای احکام دادسرای رسانه، هر چه سریع تر مواد ۵۰۲ و۵۲۲ قانون آئین دادرسی کیفری در موردش اعمال و مقدمات تعلیق یا تبدیل حکم قضایی صادرشود و یا با اعطای مرخصی استعلاجی بلندمدت او موافقت شود. در غیر این صورت دست به اعتصاب غذا و دارو خواهد زد.
متن نامه این روزنامه نگار که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته، به شرح زیر است: images-8
به نام خدا
جناب آقای جعفری دولت آبادی،
دادستان محترم تهران
با اهدا سلام و احترام،
پیرو نامه گذشته در خصوص درخواست مرخصی بنا به تقاضای جنابعالی و عدم استجابت مقام های عالیرتبه سیاسی و امنیتی، با تقاضای آزادی مشروط به دلیل گذراندن بیش از یک سوم دوران محکومیت؛ اجرای مواد ۵٠٢ و ۵٢٢ قانون آئین دارسی؛ اعطای مرخصی استعلاجی منتهی به آزادی، در شرایطی که در حال حاضر بیش از نیمی از دوران حبس تحمیلی و حصر بیمارستانی را گذرانده ام، راهی برایم جز دست زدن به اعتصاب غذا و دارو باقی نمانده است، همان تضیقاتی که احسان مازندرانی روزنامه نگار جوان کشورمان را به این مسیر رهنمون ساخت .
جناب دادستان شما گزارش های پزشکان معالج و مشاوران پزشکی بیمارستان محل استقرار اینجانب عیسی سحرخیز را چه در گذشته های دور ، چه در ماه های اخیر مطالعه کرده اید و اخیرا نیز گزارش نماینده پزشکی قانونی زیر نظر قوه قضائیه را ملاحظه فرموده اید. تمامی آن ها حاکی از وخامت اوضاع جسمی و روانی من ، به ویژه تشدید و افزایش بیماری های مزمن و جدید الحدوث در دوران بازداشت در بند ٢ الف سپاه مستقر در زندان اوین و حصر بیمارستانی طولانی اخیر است.
جناب جعفری دولت آبادی به دلیل پیشینه همکاری در خبرگزاری جمهوری اسلامی – ایرنا- شما خود بهتر از هرکس می دانید که اینجانب اهل مبالغه کردن یا تمارض نیستم، از این رو در جهت احقاق حقوق قانونی، شرعی و انسانی من و خانواده ام لازم است ؛
١- از طریق دستور قانونی قاضی اجرای احکام دادسرای رسانه، هر چه سریع تر مواد ۵۰۲ و۵۲۲ قانون آئین دادرسی کیفری در مورد من اعمال شود و مقدمات تعلیق یا تبدیل حکم قضایی صادره و در نتیجه آزادی اینجانب فراهم آید.
٢- در غیر این‌صورت با اعطای مرخصی استعلاجی بلندمدت ، بنا به توصیه پزشکی قانونی، بستر لازم را برای به نتیجه رسیدن پروسه بند الف و صدور رای عدم تحمل کیفر هموار سازید.
٣- و در صورت موافقت نشدن با موارد پیش گفته، با توجه به گذشت نیمی از دوران محکومیت با مرخصی منتهی به آزادی اعلام موافقت نمایید.
در غیر این صورت، چاره ای جز گذشتن از سلامت وجان خود باقی نمی ماند و مجبور خواهم شد بار دیگر دست به اعتصاب غذا و دارو به ترتیب زیر بزنم:
الف- شروع اعتصاب غذا از روز ١١ مهرماه ٩۵ به مدت پانزده روز و اضافه کردن اعتصاب دارو در پی أن.
ب- شروع اعتصاب داروی تدریجی، همراه با اعتصاب غذای اولیه به مدت ١۵ روز تا زمان فرارسیدن سالگرد بازداشت غیر قانونی خویش که تنها دلیل ان انتقادهای تراویده از نیش قلم بوده است، نه چیزی فراتر از ان؛ امری که از لحاظ شرعی و قانونی نه تنها خلاف و جرم نیست، بلکه به قول علی (ع) بر هر مسلمانی واجب است!
پ- پس از گذشت این یک ماه باید دید خدا چه قسمت خواهد کرد و دست سرنوشت مرا که به کدام سو فرا خواهد خواند!

با سپاس فراوان
عیسی سحرخیز
دهم مهرماه

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »