زیتون- باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، مصوبه کنگره این کشور که بر اساس آن خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر حق اقامه شکایت علیه دولت عربستان را دارند، وتو کرد. این طرح با حمایت اعضایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تصویب شده بود. president-obama-signing
بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که باراک اوباما در بیانیه‌ای در خصوص وتوی این طرح گفت: «من عمیقا با خانواده قربانیان حملات یازدهم سپتامبرابراز همدردی می‌کنم و با خواست آن‌ها برای اجرای عدالت همراهم. اما این طرح به منافع آمریکا لطمه خواهد زد و باعث می‌شود که شکایت‌هایی از این نوع در دادگاه‌های داخلی علیه آمریکا مطرح شود.»
آسوشیتدپرس نوشت انتظار می رود که کنگره به سرعت به وتوی رییس جمهوری آمریکا پاسخ دهد. برای لغو وتوی رییس جمهوری آمریکا، نیاز به رای مثبت دو سوم نمایندگان کنگره است.
چاک شومر، سناتور دموکرات نیویورک، تهدید کرد که «وتوی اوباما خیلی سریع وراحت در کنگره لغو خواهد شد.» به گفته او خانواده قربانیان حملات یازدهم سپتامبر «حق دارند که در دادگاه طرح شکایت کنند و کسی نمی تواند به دلیل نگرانی‌های دیپلماتیک این حق آنها را نادیده بگیرد.»
تیرماه سال جاری، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا ۲۸ صفحه محرمانه از گزارش مربوط به ارتباط احتمالی برخی مقام‌های عربستان سعودی با هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد. رویترز نوشت این گزارش حاوی اطلاعاتی درباره «پیوندهای بالقوه» بعضی از هواپیماربایان با عده‌ای از مقام‌های سعودی است، اما «هیچ یک از این پیوندها به طور مستقل راستی‌آزمایی نشده است.»
در متن این گزارش آمده است: «مطابق چندین سند و مدرک در اف‌بی‌آی و گزارش‌های سی‌آی‌ای، بعضی از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر در زمان اقامت در آمریکا ظاهرا با افرادی ارتباط داشتند که احتمالا با حکومت سعودی مرتبط بودند.»

بازگشت به صفحه اول