زیتون- نازنین زاغری، شهروند ایرانی – بریتانیایی که از حدود پنج ماه پیش در ایران زندانی بود، به پنج سال زندان محکوم شد.
خانواده نازنین زاغری خبر از آن داده‌اند که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور این حکم را صادر کرده است. هنوز منابع رسمی این خبر را تایید نکرده‌اند.
نازنین زاغری خبر صدور حکم را در تماسی تلفنی از زندان به همسرش داده و تاکید کرد که از اتهاماتش خبر ندارد. ریچارد رتکلیف، همسر زاغری که ساکن بریتانیا است، گفت که «صدور حکم بدون اعلام اتهام احمقانه به نظر می‌رسد. این دقیقا یعنی مجازات بدون ارتکاب جرم.» 160626050708_nazanian_zaghari_ratcliffe_640x360_-_nocredit
زاغری روز ۱۵ فروردین امسال، هنگامی که پس از دیدار چند روزه با خانواده خود در ایران در حال بازگشت به بریتانیا بود، توسط مأموران اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. او برای بنیاد رویترز کار می‌کند که وابسته به خبرگزاری تامسون رویترز است و به فعالیت‌های خیریه اختصاص دارد.
سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در «براندازی نرم» و همکاری با «موسسات معاند» متهم کرد.
یک ماه پیش ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در مورد پرونده چند شهروند دارای تابعیت دوگانه ایرانی-بریتانیایی از جمله نازنین زاغری رتکلیف ابراز نگرانی کرد.
وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به مساله محکومیت زاغری اعلام کرد «به شدت نسبت به این موضوع نگران» است و نخست وزیر بریتانیا و بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور مساله را با همتایان ایرانی خود طرح خواهند کرد.
یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت: «ما از خانواده وی حمایت می‌کنیم چون اولین بار از طریق آن‌ها درباره حبس وی اطلاع یافتیم و وزیر خاورمیانه ما توبیاس الوود با خانواده وی دیدار کرد و این اطمینان را داد که تا جایی که بتوانیم کمک می‌کنیم.»

بازگشت به صفحه اول