سخنِ اول همانا تشکر است و قدردانی از همه‌ی کسانی که پس از خواندن محتوای منتشرشده در زیتون، با درج پیامی و نظری، ولو انتقادی، به نویسنده‌ی متن پیام می‌دهند که نوشته‌اش خوانده شده و مورد توجه قرار گرفته است و تحریریه سایت را هم به نقاط ضعف و قوت خود توجه می‌دهند.
سخنِ دیگر، یادآوری نکته‌ی مهمی است که همه‌ی کامنت‌گذاران سایت زیتون و بلکه اغلب قریب به‌اتفاق سایت‌های دیگر باید مد نظر قرار دهند و آن اینکه همه‌ی کاربران اینترنت، با یک عدد ۱۲ یا ۱۸ رقمی بر روی این شبکه کدگذاری می‌شوند که «آی‌پی» نام دارد. قریب به‌اتفاق سایت‌هایی که امکان کامنت‌گذاری دارند، آی‌پی کاربرانِ خود را به همراه کامنت او ذخیره می‌کنند و به کمک این آی‌پی امکان ردگیری و دست‌کم شناسایی محدوده‌ی جغرافیایی فرد کامنتگذار فراهم می‌شود. معنا و مفهوم این سخن این است که شخص کامنت‌گذار ولو مشخصاتی از خود درج نکند و یا مشخصاتی غیر واقعی و مستعار به سایت معرفی کند، این امکان وجود دارد که در «شرایط عادی» محدوده جغرافیایی فرد به‌راحتی تشخیص داده شود. نکته‌ی مهم‌تر اینکه، اگر یک فرد با اسامی متعدد پیام‌های مختلفی بگذارد، مدیرانِ سایت به‌راحتی می‌تواند این موضوع را تشخیص دهند، چون به همه‌ی آن اسامیِ مستعار، تنها یک آی‌پی تعلق می‌گیرد. بدیهی است این توضیحات به معنای تهدید کاربران سایت نیست و صرفاً یادآوری نکته‌ای است که کاربر را با حق‌وحقوق خود در سایت آشناتر می‌سازد و به او امکان می‌دهد که با چشمانی باز و اطلاعاتی بیشتر تصمیم بگیرد و اظهار نظر کند.
سخنِ سوم؛  فراموش نکنید که سایت «زیتون» (و هیچ سایت دیگری) تعهدی برای انتشار کامنت شما ندارد. بدیهی است ما نیز می‌دانیم که در شرایط عادی، انتشار کامنت شما به نفع همه است و پیش از هر کس، زیتون از منافع درج آن برخوردار می‌شود، اما لازم است یادآوری کنیم که ما در مقابل محتوای منتشرشده در سایت مسئولیت قانونی و حرفه‌ای داریم و طبیعی است که منافع عام و اصلی سایت و همکاران آن را پاس داریم و لذا از انتشار نظراتی که می‌تواند خسارتی اعم از مادی یا معنوی را متوجه سایت کند، معذوریم. بی‌شک شما هم توقع ندارید که ما منافع کلان سایت و زحمات همکاران را قربانی درج نظراتی کنیم که غالباً نویسنده‌ی آن نامعلوم است و مسئولیتی متوجه او نیست.
سخنِ چهارم؛ اگر با اسم مستعار، پیام می‌گذارید، لطفاً اسامی واقعی که مستقیماً به موضوع مطلب ارتباطی ندارند را مخاطب قرار ندهید و به آن ها چیزی نسبت ندهید. نگارنده در مقام سردبیر سایت، مسئولیتِ اصلی محتوای منتشرشده در زیتون را متوجه خود و همکارانش می‌داند و در این مقام تفاوتی میان اسامی مستعار و واقعی قائل نیست، اما بدیهی است که انتشارِ پیام یا مطلب با اسم واقعی، بارِ این مسئولیت را برای ما کمتر می‌کند. لذا اگر پیام شما، علیرغم رعایت موازین قانونی و عرفی، در زیتون انعکاسی نیافت این نکته‌ی محدودکننده را نیز مد نظر داشته باشید.
سخنِ پنجم، زیتون کامنت‌های بی‌ربط  به مطلب را منتشر نمی‌کند. برای رعایتِ امنیت کاربران دیگر و جلوگیری از تبلیغات و ضدتبلیغ، کامنت‌هایی که حاوی لینک باشند منتشر نخواهند شد، مگر به‌ضرورت خاص و اطمینان کامل از ایمن بودن آن‌ها.
سخنِ ششم، پیشنهاد می‌کنیم محتوای خوب پیامتان را با یک یا چند کلمه هدر ندهید و از درج کامنت‌های نفرت زا و خشونت‌آفرین خودداری کنید. کسی که قتل را جنایت می‌خواند و دیکتاتور را ظالم می‌نامد، با کسی که فلان شخصِ قاتل را جنایتکار می‌خواند و فلان حاکمِ دیکتاتور را ظالم، دو پیام مختلف را مخابره کرده‌اند. ما تلاش می‌کنیم که حاملِ پیام فردِ دوم نباشیم، ولو سخنش حق باشد چون امکان و امکاناتِ تشخیص ما محدود است.
و سخنِ آخر: به این سخن‌ها می‌توان بازهم افزود اما به همین مهمات بسنده می‌کنیم  و امیدواریم پاسخ برخی از سوالات مندرج در کامنت ‌ها را در این نوشته داده باشیم.می‌دانیم که شما نیز، چه‌بسا بیش از ما، حریم خود و دیگران را می‌شناسید و آن را پاس می‌دارید. ما بر کامنت ‌ها کمترین نظارت‌ها را داریم و نیروی انسانی ما نیز محدود است و چه‌بسا تاکنون نیز دچار خطاهایی در انتشار پیام‌ها شده‌ باشیم. اجازه دهید این دروازه باز بماند.

 

بازگشت به صفحه اول