اتباع بیگانه در شیراز به نمایش گذاشته شدند

زیتون- تصمیم نیروی انتظامی استان فارس در به نمایش گذاشتن افرادی که آن‌ها را «اتباع بیگانه» خواند در فضایی قفس مانند اعتراض‌برانگیز شد. cr17350wcaefomt
سه‌شنبه این هفته (شانزدهم شهریور) معاون هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی استان فارس از اجرایی شدن «طرح ارتقا امنیت عمومی در کلان‌شهر شیراز به شکل هفتگی» خبر داد. به گفته او این طرح با هدف افزایش ضریب امنیت عمومی و پاک‌سازی نقاط مختلف شهر از وجود «مجرمین و افراد برهم زننده نظم و امنیت» اجرایی شده است.
سرهنگ ناصر کشاورز در نشستی خبری در همان روز اعلام کرد که «۲۷۷ نفر اتباع بیگانه غیرمجاز در این عملیات دستگیر شدند» و «۳۲۰ نفر اتباع بیگانه غیرمجاز هم به شکل خود معرف بازداشت شده‌اند.»
«اتباع بیگانه» لفظی است که مقامهای جمهوری اسلامی برای شهروندان دیگر کشورها به کار می‌رود که بدون طی کردن مراحل قانونی در ایران به سر می‌برند، به کار می‌رود.
معاون نیروی انتظامی استان فارس همچنین افزود که در عملیات‌های انجام شده توسط کلانتری‌های مختلف شیراز ۹۰۰ متهم دستگیر شدند که ۸۴ درصد از آنان تحت تعقیب دستگاه قضایی بودند.
نیروی انتظامی شیراز دو روز بعد از اجرایی شدن این طرح، نمایشگاهی از اقلام ضبط شده اعم از سلاح گرم و سرد، مواد مخدر و اموال سرقتی ترتیب داد. هرچند این همه نمایشگاه نبود. در بخش دیگری از این نمایشگاه محلی را که با فنس جدا کرده بودند، به «اتباع بیگانه» اختصاص دادند.
به نمایش گذاشتن این افراد، صرف نظر از نوع حضورشان در ایران، خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالین حقوق بشر را برانگیخت. کاربران شبکه‌های اجتماعی به انتقاد از این اقدام نیروی انتظامی پرداخته و خواستار عذرخواهی این نهاد شدند.
«زیتون» از انتشار دیگر عکس های این نمایشگاه ابا دارد، هرچند مجموعه کامل آن توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »