در خواست دادستان تهران از قضات

معتادان را به زندان نفرستید

زیتون- عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، از قضات خواست تا از معرفی معتادان به زندان‌ها خودداری کنند. این در خواست دادستان تهران مبتنی بر دستورالعمل تازه قوه قضائیه پیرامون «کاهش جمعیت کیفری» کشور است. 543560_957
دولت‌آبادی این درخواست را در نشست دادستانی تهران با شماری از معاونان دادستانی و مسئولان اجرایی و انتظامی مرتبط با مواد مخدر مطرح کرد. او همچنین از دستگاه‌های مسئول در حوزه مواد مخدر و روان‌گردان در ایران خواست تا به جای «رفع مسئولیت از خود»، تلاش کنند در حوزه پیشگیری از اعتیاد، توانمندسازی، برنامه‌ریزی برای درمان معتادان و اجرای طرح‌های مصوب در این زمینه همکاری کنند.
دادستان تهران اما در عین حال از طرح جمع‌آوری و ساماندهی «معتادان متجاهر» حمایت کرده و گفت که «زیبنده نیست معتادان متجاهر در خیابان‌های پایتخت رها باشند.» او در واکنش به اظهارنظر برخی مسئولان مبنی بر بازدارنده نبودن مجازات سنگین از جمله اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر گفت که «سیاست قوه قضائیه در مبارزه با قاچاقچیان تغییری نکرده و سیاست‌های مقابله‌ای کماکان ادامه خواهد یافت.» وی «ضعیف کردن خط مقابله با مواد مخدر را مشکل‌آفرین» توصیف کرد.
پیشتر اصغر جهانگیر٬ رییس سازمان زندان‌های کشور، نیز به خبرگزاری فارس گفته بود که در حال حاضر زندان‌های ایران با حدود ۲۲۰ هزار زندانی سه برابر ظرفیت خود زندانی دارند.
به گفته جعفری دولت‌آبادی٬ «اگر قاچاقچیان بزرگ و باندهای مافیا و مواد مخدر ایمن شوند و مطمئن باشند که با آنها برخوردی نمی‌شود، اقدامات خود را توسعه خواهند داد.»
پیشتر در بین مسولان ایرانی بحث هایی در مورد کارآمد بودن اعدام قاچاقچیان در ایران مطرح شده بود. موضوع تعیین مجازات جایگزین برای قاچاقچیان در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مطرح است. محمدجواد لاریجانی٬ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، اما معتقد است که «نمی‌شود گفت مجازات‌ سنگین قاچاقچیان کارآمد نبوده، اما بحث ما کارآمدی بیشتر است و البته مسائل [و وجهه] بین‌المللی آن نیز اهمیت دارد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. اقلا امثال این دولت ابادی با اصطلاحاتی از نوع “جمعیت کیفری” ادبیات حقوقی نظام مقدس را غنایی می بخشند !!
    البته که «زیبنده نیست معتادان متجاهر در خیابان‌های پایتخت رها باشند.» و چهره واقعی ام القرای اسلام را به نمایش بگذارند ، دلاوران نیروی انتظامی انان را به گوشه خرابه ها برانند تا دعاگوی کسانی باشند که انقلاب شکوهمند را به ثمر رساندند و در راس انان هم امام راحل عظیم الشان قدس سره الشریف !!!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در خواست دادستان تهران از قضات

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »