اخلاقی نیست درباره شایعه فساد شهرداری صحبت کنم

عضو اصول گرای کمیسیون صنایع در مجلس در گفت و گو با زیتون؛

زیتون- فیروزه رمضان‌زاده: چندی پیش، گزارشی منتسب به سازمان بازرسی کل کشور از سوی تارنمای معماری‌نیوز منتشر شد که براساس آن٬ شهردای تهران اقدام به واگذاری برخی املاک خود به اعضای شورای شهر، کارکنان شهرداری تهران و برخی افراد دیگر با قیمت‌های کارشناسی غیرواقعی کرده است. برپایه گزارش منتشرشده، ارزش مالی املاک واگذار شده بیش از دو هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.
پس از گذشت چند روز از افشای این موضوع، سایت معماری نیوز فیلتر و از دسترس کاربران خارج شد. در پی انتشار این گزارش، کاظم پالیزدار، دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در گفتگو با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) خبر داد که این ستاد بحث تخلف احتمالی شهرداری تهران درباره واگذاری املاک را بررسی خواهد کرد. در اردیبهشت ماه سال جاری نیز یکی از اعضای شورای شهر کرمان و نیز سه عضو شورای شهر، معاون شهرداری تبریز و سه تن دیگر به اتهام اختلاس بازداشت شدند.
موضوع تخلفات مالی در شهرداری ها موضوع تازه ای نیست، در چند سال اخیر خبرهایی از تخلفات ریز و درشت مالی برخی از اعضای شورا‌ها و شهرداری‌های ایران در رسانه های داخلی منتشر شده است.
در این رابطه با محمد عزیزی، چهره اصولگرا و عضو کمیسیون صنایع در مجلس گفتگو کردیم.

متن کامل گفتگو را بخوانید:
آقای عزیزی، همان طور که می دانید در روزهای گذشته گزارشی منتسب به سازمان بازرسی کل کشور از سوی سایت معمار نیوز پیرامون تخلفات گسترده شهرداری تهران در حوزه‌ واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکتی به برخی افراد و شرکت‌های مساله دار منتشر شده است. در این زمینه نمایندگان مجلس چه اقدامی را در دستور کار خود قرار داده اند؟ موضوع تحقیق و تفحص تا چه اندازه جدی است؟
این موضوع را باید از اعضای کمیسیون عمران مجلس پرس و جو کنید. اما هنوز که چیزی ثابت نشده ، ثابت شده؟ من زمانی خودم خبرنگار بودم، شما هم خبرنگار هستید، تعریف خبر چیست؟ تعریف خبر این است که صحت و سقم خبرباید ثابت شده باشد. بنابراین این خبر شایعه است و تا شایعه اثبات نشود به نظرم اخلاقی نیست که در موردش صحبت کنیم.

من شهردار زنجان بوده ام و عملکردم هم مشخص بوده. اما شما فکر می کنید فقط شهرداری تهران دچار فساد است؟ ببنید هر جا که ما ضعف قوانین داریم این مشکل وجود دارد. ببینید الان گمرک چه اوضاعی دارد؟

از طرفی، مگر سازمان بازرسی کل کشور گزارش رسمی ارائه کرده؟ اجازه بدهید سازمان تخصصی این کار، یعنی سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مرجع رسمی این موضوع، گزارش خودش را اعلام کند و بعد ان شاء الله به نتیجه که رسید، گزارش این سازمان که منتشر شد، آن وقت مجلس هم ورود پیدا می کند، مراجع رسیدگی کننده هم به این موضوع رسیدگی می کنند، آن وقت، می شود در موردش صحبت کرد نه این که هر کس برای خودش در این زمینه اظهار نظر کند، این از اخلاق حرفه‌ای و مردمی به دور است، فقط در حد حرف و حدیث و شایعه که نمی شود اظهار نظر کرد.
اجازه بدهید به یک مثال در این ارتباط اشاره کنم. مثلاً آقای رحمت‌اله حافظی، رییس کمیسون سلامت شورای شهر تهران در اردیبهشت ماه گفته بود فساد در شهرداری تهران بیشتر از سایر نهادهاست. به نظر شما این فسادی که رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران به آن اشاره کرده از کجا نشات می گیرد؟
بروید از خودش بپرسید، بپرسید این فسادی که از آن صحبت می کنید کجا رخ داده؟ ببینید من معتقدم متاسفانه هر موقع که زمان انتخابات فرا می رسد این گونه حرف ها و حدیث ها هم مطرح می شوند. من واقعاً با این گونه حرکت ها مخالف هستم.
من معتقدم اگر فسادی وجود دارد مرجع رسیدگی کننده به آن هم وجود دارد. یادتان هست که چندی پیش رسانه ها از فیش ها و حقوق های نجومی خبر دادند، خب بروید و همین موضوع را پیگیری کنید، با وجود این که مقام معظم رهبری هم چندین بار این مساله را تکرار کرده بودند آیا تا به حال شده که یک نفر گزارشی در این زمینه منتشر کند؟ من دیروز در این زمینه تذکری هم به وزیر اقتصاد دادم که این موضوع چه شد؟ به کجا رفت؟ به کجا رسید؟ این موضوع که مسجل بود ولی هنوز کار به جایی نرسیده. آخر ۲۰۰ میلیون هم حقوق می شود؟ یک خبرنگار مثلاً یک میلیون حقوق می گیرد، آخر دویست برابر هم حقوق می شود؟ خب بروید این موضوع را پیگیری کنید که این قضیه به کجا رسید؟مقام معظم رهبری هم چندین بار تاکید کردند که این موضوع به کجا رسید ؟ این که ثابت شده است، نباید برخورد شود؟ چرا این موضوع را ول می کنید؟ همین موضوع را به نتیجه برسانید.
شما در کارنامه فعالیت حرفه ای خود، پیش از ورود به مجلس شورای اسلامی، چند سال شهردار زنجان و معاون شهرداری منطقه پانزده تهران بودید و به طور حتم با این حوزه آشنایی کافی دارید،عملکرد شهرداری ها را در آن دوره بدون نقص و ایراد بود؟
من شهردار زنجان بوده ام و عملکردم هم مشخص بوده. اما شما فکر می کنید فقط شهرداری تهران دچار فساد است؟ ببنید هر جا که ما ضعف قوانین داریم این مشکل وجود دارد. ببینید الان گمرک چه اوضاعی دارد؟ به نظرم باید به این موضوع به صورت تخصصی رسیدگی کرد. الان به عنوان یک خبرنگار، بهترین کاری که می توانید بکنید این است که بروید از مقامات سازمان بازرسی کل کشور سوال کنید این گزارش شما منتشر شده، پاسخگوی این گزارش باشید، به جای این که بیاییم مثلاً آقای قالیباف یا مدیران مختلف شهرداری را متهم کنیم. من واقعاً به شما می‌گویم که کار کردن در شهرداری بسیار سخت است و شهرداری هم نیروهای بسیار مظلوم و خوبی دارد، ولی همیشه در مظان اتهام است، از قول من این را بگویید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

  1. این نماینده محتذم بیچاره درست حرف زده مجلس که جای این صحبتها نیست اونهم در زمانی که هنوز نماینه ها عرقشان خشک نشده و مزایای نمایندگی انها از قبیل حق مسکن و خواروبار و دفتر نماینده غیره بطور کامل مشخص نشده اخه چراغی که بخانه رواست به مسجد حرام است
    اول وضعیت حقوقی نمایندگان محترم و زحمتکش را مشخص شود بعد در فرصتی دیگر اگر فرصتی شد که نگاهی هم به این پرونده ها حتما خواهند انداخت البته اگر در شان مجلس محترم این موضوعات بی ارزش باشد که مظرح بشوند

  2. بمیرم برای این نیروهای مظلوم شهداری سیما شهردار محترم تهران ، اینها تمامش شایعه است !
    املاک فرمانیه و دربند و ظفر اصلا خریدار ندارد ، این عزیزان هم ایثار کرده اند که برای کمک به این شهرداری مظلوم و مردم همیشه در صحنه تهران این املاک را متری یکی ، دو میلیون تومان خریده اند !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جریان شناسی سیاسی در آستانه آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران با مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، قرار است طی چهار روز آینده ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شود. این

ادامه »

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش

ادامه »