سرپرست دفتر آیت الله خمینی فایل صوتی آیت الله منتظری را «ناقص و تحریف شده» خواند

زیتون- محمدعلی انصاری یکی از اعضای دفتر آیت‌الله خمینی فایل صوتی سخنان آیت‌الله حسینعلی منتظری درباره اعدام‌های تابستان سال ۶۷ که منتشر شد را «مشحون از اغلاط و تحریفات» و «به دور از انصاف» دانست.
او در مصاحبه با سایت جماران اعلام کرد که فایل صوتی منتشر شده از سخنان آیت‌الله منتظری حاوی مطلب جدیدی نیست و این مطالب در خاطرات «منسوب» به وی نیز دیده می‌شود. 54_11
سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی تاکید کرد که محتوای جلسه آقای منتظری با اعضای تصمیم‌گیر درباره اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی در سال ۶۷ «ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است.»
وی همچنین سخنان آیت‌الله منتظری را  به دور از انصاف و همراه با پیشداوری‌هایی دانست که «اطرافیان موذی به ایشان القاء کرده‌اند.»
به گفته انصاری در این مصاحبه مطالب مطرح شده از سوی آیت‌الله منتظری درباره احمد خمینی «غلط و ناروا» بوده است.
روز سه شنبه سایت آیت‌الله منتظری و کانال بیت او در شبکه پیام رسان تلگرام روز سه‌شنبه فایل صوتی سخنان وی در دیدار با حسینعلی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان تهران) ، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) که کمیته تصمیم‌گیری درباره اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی در تابستان ۶۷ بودند، را منتشر کرد.
بر اساس آنچه در این فایل صوتی آمده، در ابتدای این دیدار آیت‌الله منتظری با یادآوری اینکه «هیچ‌گونه نسبتی با  سازمان مجاهدین  ندارد و از آن‌ها ضربه  بسیار خورده و فرزندش توسط آن‌ها کشته ‌شده است» ، تأکید می‌کند که چون « آینده اسلام و انقلاب و کشور و شخص آقای خمینی  برایش اهمیت دارد» و «اینکه تاریخ چگونه در خصوص آن‌ها قضاوت می‌کند» این سخنان را بیان می‌کند.»
قائم‌مقام آیت‌الله خمینی که مواضع و اعتراضات  او در خصوص اعدام‌های  ۶۷ منجر به برکناری او شد، به تعبیر خود« با صراحت لهجه و بدون سیاسی‌کاری»  خطاب به حضار می‌گوید«به نظر من بزرگ‌ترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا  انجام شده است، این کاری است که به دست شماها انجام شده است… در آینده تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند»
فایل صوتی این دیدار  با  رعایت امانت و بدون هیچ ویرایشی «برای اولین بار»  به نقل از کانال تلگرامی  آیت الله منتظری در «زیتون» نیز منتشر شد. زیتون گزارش داد که فایل مذکور پس از تماس اداره اطلاعات قم با احمد منتظری از کانال مذکور حذف شد.

انصاری در واکنش به این سخنان گفته است: «جلوگیری از بیان سخنان ایشان وجود نداشته است و من خیلی کوچکتر از آن بودم که در چنین موضوعی که یک سر آن پیغام، آقای منتظری به امام و سر دیگر آن یک مسئله قضایی بوده است دخالت کنم.»
سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی اعلام کرد که قصد دارد در آینده «به ابعاد و زوایای مختلف این موضوع » از جمله ملاقات‌هایش با آیت‌الله منتظری و اطرافیان او بپردازد.
او تاکید کرد: «انتشار این نوار بعد از ۲۸ سال وقتی که سردمداران استکبار و تکفیری‌ها با منافقین نشست و برخاست می‌کنند، احیاء آنان و مشروعیت‌زایی برای آنهاست.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

5 پاسخ

 1. امام فرمودند ازآنجا که ساده لو هستیدوزودتحت تاثیر قرارمی گیرید بهتراست درسیاست دخالت نکنید که آقای منتظری به حرف پیرعشق هم توجه نکردند و فتنه هنوزهم ادامه دارد پناه بر خدا

 2. اقای انصاری حق دارد به مرحوم منتظری توهین کند . ایشان میراث خوار مرحوم احمد خمینی ست که رنج نامه را نوشت تا ذهنیت ایرانیان را نسبت به مرحوم منتظری خراب کند. هنر این آقایان استفاده از فرصت بیماری و کهولت مرحوم خمینی بود برای اینکه اغراض خود را زیر نام آن مرحوم پیش ببرند. خود مرحوم منتظری هم در این نوار اشاره به همین حقیقت تلخ دارد. این حقیقت را هم بدانید که مرحوم خمینی در سال ۶۳ تصمیم گرفت از رهبری کناره گیری کند و به مرحوم احمد گفت سران سه قوه را بخواند تا در این موضوع رایزنی کنند اما او بجای این کار، به آقای رفسنجانی خبر داد . آقای رفسنجانی او را از افشای این خبر بازداشت و نزد مرحوم خمینی رفت و با این استدلال که اگر ایشان کناره گیری کند در جبهه ها بحران درست می شود وی را از این قصد منصرف کرد. بی شک مرحوم خمینی که هر گز از بار مسؤلیت شانه خالی نکرده بود حس می کرده دیگر قادر به انجام وظایف رهبری نیست لذا تصمیم به کناره گیری گرفته است. او دو بار سکته کرده بود. گاهی که نزدش سخن می گفتند بی اختیار خوابش می برد. رندان دفترش از این فرصت طلایی سخت بهره گرفنند و کردند هرآنچه را می خواستند. اقای انصاری می ترسد این حقایق افشا شوند.

 3. این آقایان (که خود را به جناح اصلاح طلب هم نزدیک تر می دانند) شعور مردم را با شعور خود قیاس می کنند، و گرنه زبان به چنین اراجف شرم آوری آلوده نمی کردند. می گوید: “… وقتی که سردمداران استکبار و تکفیری‌ها با منافقین نشست و برخاست می‌کنند…”!!! این چه ربطی به اعدام زندانیان زیر حکم (بدون مجازات اعدام که باید روزی آزاد می شدند)، یا اعدام بسیاری زندانی ملی کش (کسانی که حکم زندان خود را پشت سر گذاشته اما همچنان آزاد نشده بودند) دارد؟ آیا آلمان هم باید هولوکاوست را به بهانه خطرات خارجی مسکوت می گذاشت؟
  امروز مردم با گوش خود می شنوند که در درون ساختار حکومت ج. ا. شیخی آزاده که در نوبت بدست گیری بلامنازع قدرت بود زبان به اعتراض گشود و هزینه گزافی برای آن پرداخت. اما کسانی که آن زمان زبان ها را به سکوت فرمان می دادند برای حفظ سمت و پست های من درآوردی (عضو دفتر یک مرده) به تحریف تاریخ می پردازند! آیا جرم این موجودات از نیری، رئیسی، اشراقی، رازینی و پورمحمدی و شخص خمینی و پسرش کمتر است؟
  نمی دانم چرا اصلاح طلبان که زیر علم دمکراسی امریکایی سینه می زنند و برای “حقوق بشر” تعریف شده در واشنگتن زار می زنند، در قبال این جنایت خفه خوان گرفته اند؟! برای انتخابات ریسک “تکرار می کنم …” را بجان مکی خرند، اما برای ادای عدالت و محکوم کردن جنایات بشری ریسک پذیر نیستند!!! حتما بین اینها و میر حسین که پای عهدش با مردم ایستاد فرقی هست که او در حصر این آقایان سر سفره نظام…

 4. این انصاری معنی کلمات “تحریفات” و “اغلاط” را میداند ؟!
  البته که امروز دیگر این سخنان “مطلب جدیدی” نیست ، چرا که پیش بینی های آن بزرگ مرد به تحقق پیوسته است !

 5. انصاف!!!
  واژ‌ه‌ها برای وصف وقاحت و حقارت شما کم می‌آورند.
  اعدام به جرم‌های ناکرده انصاف است؟
  خفه خون گرفتن پس از این همه سال و خوردن نان از خون جوانان زیر خاک انصاف است؟
  فقط امیدوارم هر دو زنده باشیم تا انصاف را ببینی.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »