بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در خصوص اعدام‌های اخیر

اعدام‌شدگان محروم از دادرسی عادلانه و مدت‌ها در سلول انفرادی و تحت شکنجه بوده‌اند

زیتون– کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام‌ دسته‌جمعی تعدادی از زندانیان کرد و سنی زندان رجایی شهر کرج، با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی این اقدم قوه قضایی را محکوم کرد.
در اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر آمده است که این اقدام قوه قضایی، نشانه نبود عدالت است؛ چرا که به اعتقاد این سازمان مردم‌نهاد، اتهام‌های این افراد مبهم و نامشخص است.
دادگستری استان کردستان، روز گذشته (سه‌شنبه) با صدور اطلاعیه‌ای از اعدام تعدادی از محکومان، بدون ذکر نام و تعداد خبر داد. رسانه‌های رسمی و غیر رسمی از اعدام حداقل بیست نفر از زندانیان خبر داده‌اند.
کانون مدافعان حقوق بشر در اطلاعیه خود پس از بیان چند اشکال حقوقی درخصوص پرونده اعدام‌شدگان، توجه مقام‌های مسئول ایران را به تعهدات بین‌المللی خویش در زمینه اجرای ضوابط حقوق بشر جلب کرده است. edam

متن کامل این اطلاعیه که در سایت کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شده، به شرح زیر است:
در سحرگاه روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۵، تعدادی از هم‌وطنان سنی و کرد با اتهام‌هایی مبهم و غیرمشخص به چوبه دار سپرده شدند. این در حالی است که اسامی و محل دفن برخی از آنان و حتی تعداد دقیق اعدام‌شدگان مشخص نشده است.
پس از عبور از دهه شصت، تصور می‎رفت که دوران اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی سرآمده باشد اما این فاجعه، زنگ خطری دوباره برای جامعه حقوقی ایران است که بر عدم استقلال قوه قضاییه تأکید دارد.
اعدام‌شدگان محروم از دادرسی عادلانه و مدت‌ها در سلول انفرادی و تحت شکنجه بوده‌اند. حکم محکومیت به وکلا و متهمان، ابلاغ رسمی نشده بود و در نتیجه مشخص نیست که کلیه مراحل قانونی برای آنان طی شده باشد. همچنین اعدام‌های دسته‌جمعی تعدادی با اتهام‌هایی مبهم و غیرمشخص، نه‌تنها نشانی از عدالت ندارد بلکه نشان از شائبه ایجاد رعب و وحشت در جامعه دارد.
از سوی دیگر در شرایط سیاسی منطقه خاورمیانه، این عملکرد غیرقانونی قوه قضاییه می‌تواند به امنیت ملی ضربه زده و اختلافات مذهبی که همواره مورد سوء استفاده سیاستمداران قرار گرفته است را تشدید کند.
از همین رو کانون مدافعان حقوق بشر با محکوم کردن عملکرد فوق و با اعلام تسلیت به خانواده جانباختگان، توجه مقام‌های مسئول ایران را به تعهدات بین‌المللی خویش در زمینه اجرای ضوابط حقوق بشر جلب می‌کند.
شیرین عبادی
رییس کانون مدافعان حقوق بشر
۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۵

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. چهل سال است که فقهای حاکم میگویند تعزیر و باز بعضی ها میگویند شکنجه !!
    نظر فقهای حاکم هم در زمان ولایت امام راحل عظیم الشان اعلام شده و با سکوت معظم له امضاء شده است و مو لای درزش نمیرود !
    بازجوهای محترم حقیقت را میدانند ، دلشان میخواهد آن حقیقتی را که انها میدانند را از زبان متهم بشنوند ، چون متهم آن حقیقت را نمیداند و لاجرم دروغ میگوید و دروغگو هم دشمن خداست تعزیر میشود ، همین !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در خصوص اعدام‌های اخیر

در روزهایی که بحث بر سر شرکت کردن یا نکردن در انتخابات گرم است، لازم دیدم دلایل خودم را برای تحریم انتخابات بیان کنم چراکه مباحثه بین دو سر رادیکال طیف(مدافعان مشارکت همیشگی و مدافعان

ادامه »

چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که

ادامه »

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه

ادامه »