آزادی ٢٣ نفر از کارگران مس خاتون آباد به قید وثیقه

زیتون- وکیل ۲۸ کارگر بازداشتی مجتمع مس خاتون‌آباد کرمان از آزاد شدن ۲۳ نفر از این کارگران به قید وثیقه خبر داد. دو روز پیش، اتحادیه جهانی صنایع در نامه‌ای به دولت ایران خواستار آزادی این کارگران شده بود.

2374329736_f43e09b591_z

«ایلنا»، شنبه «۲۴ بهمن» به نقل از سمیه محمودی، وکیل کارگران بازداشتی مجتمع مس خاتون‌آباد، از آزادی ۲۳ کارگر این کارخانه به قید وثیقه خبر داد «از قرار معلوم هر کدام از این کارگران در روزهای گذشته با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان شهر بابک آزاد شده‌اند». بر اساس این گزارش، پنج نفر از کارگران همچنان در بازداشت هستند و «قرار است به‌زودی به قید وثیقه آزاد شوند». این مجتمع متعلق به شرکت ملی صنایع مس ایران در خاتون‌آباد از توابع شهر بابک کرمان واقع است. کارگران این کارخانه در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت استخدامی خود و ابراز نگرانی از مسئله «امنیت شغلی» دست به اعتراض زده و در مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

این ۲۸ کارگر نیز در ششم بهمن‌ماه پس از تجمع در اعتراض به اخراج ۱۷۰ کارگر قراردادی این کارخانه، توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. مدیریت مجتمع مس خاتون‌آباد در مهرماه گذشته با برگزاری آزمون استخدامی، از بین حدود ۳۰۰ کارگر این مجتمع ۱۵۰ کارگر را استخدام کرد و باقی کارگران بیکار شدند. در همین زمینه وب‌سایت حقوق معلم و کارگر نیز گزارش داده بود که این آزمون در حالی برگزار شد که، «بر اساس مصوبه شورای تأمین شهر بابک»، همه کارگران باید جذب مجتمع می‌شدند و تعدیل انجام نمی‌گرفت. دو روز پیش از انتشار خبر آزادی اکثر این کارگران بازداشتی، اتحادیه جهانی صنایع که از اعضای سازمان جهانی کار، ILO، وابسته به سازمان ملل است، در نامه‌ای به دولت حسن روحانی خواستار رسیدگی به وضعیت کارگران معترض مس خاتون‌آباد و آزادی بازداشتی‌ها شده بود. دبیرکل اتحادیه جهانی صنایع در نامه خود که در خبرگزاری ایلنا و وب‌سایت‌های دیگر انتشار یافت، اشاره کرده بود که او «به نمایندگی از اتحادیه جهانی کارگران صنعتی که ۵۰ میلیون کارگر در صنایع انرژی، معادن و تولیدی را در ۱۴۰ کشور نمایندگی می‌کند» این نامه را می‌نویسد و خواستار آن است که دولت ایران فورا برای آزادی ۲۸ کارگر معدن مس خاتون‌آباد مداخله کند و تضمین دهد که آنها آزاد خواهند شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اخیرا سلطنت‌طلبان دست به فرصت‌طلبی بزرگی تحت مفهوم «وکالت» زدند. خارج از اینکه روش اتخاذی چقدر غیر دموکراتیک و غیر علمی بود، اما نفس دست چ‌زدن به‌چنین عملی از یک توهم و فرصتًطلبی بزرگ پرده

ادامه »

– ماموستایان در میان مردم کردستان، همواره مورد احترام و از جایگاه اجتماعی برجسته‌ای برخوردار بوده‌اند. غیر حکومتی بودن، قرائت حداقلی و غیر فقهی

ادامه »

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه

ادامه »