مجمع تشخیص مصلحت تبدیل به مجلس سنا شده است

زیتون- محمد خامنه‌ای، رییس بنیاد حکمت اسلامی صدرا گفت که مجمع تشخیص مصلحت نظام به «دکانی سیاسی» شده که میلیاردها تومان از بودجه کشور را خرج «اعطینا» می‌کند و این مجمع به نوعی «تصفیه» نیاز دارد که خود «عین مصلحت» است.
خامنه‌ای گفته مجمع تشخیص مصلحت به صورت «مجلس سنا» درآمده٬ درحالی که به جای آن کافی بود «شورای حل اختلاف» تشکیل شود تا هنگام اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان، تشکیل جلسه دهد و پس از آن، «چراغ آن را خاموش کند و هرکسی به سراغ کار دیگر خود برود.»13920301140441230561294
وی افزود آیت الله خمینی «با افزودن مراجع و مجامعی که بعدها برای خودش دکّانی سیاسی شود و میلیاردها بودجه کشور را خرج اعطینا کند مخالف بود.»
خامنه‌ای در پاسخ به این پرسش تسنیم که آیا شورای نگهبان به عنوان «تشخیص دهنده شرع و انطباق یا عدم انطباق با فقه٬ نمی‌تواند مصلحت را هم تشخیص دهد» نیز گفته «وسعت دامنه معنایی مصلحت سبب شده که گاهی به اموری مصلحت گفته شود که نه فقط مصلحت نیست یعنی به نفع ملت یا کشور یا دین یا نظام و مانند اینها نیست که حتی به زیان آن ها هم هست.»
وی افزود مجلس و حوزه علمیه و فقها باید «مصلحت» را تعریف کرده و شورای نگهبان «به تفصیل به تفسیر کلمه مصلحت یا فساد در اصول قانون اساسی بپردازد.»
به گفته رییس بنیاد حکمت اسلامی صدرا  «شاید اولین و حداقل ثمره عملی آن نوعی تصفیه در خود مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد و خود همین تصفیه عین مصلحت خواهد بود نه ترک آن.»
وی افزوده که شورای نگهبان نیز در تشخیص مصلحت نظام «دستش بسته نیست.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

 1. شــاید در دو دهــه گذشتــه یـــه حرف جالب و واقعی شنیــده شــده همیــن حرف است که جنــاب آقای محمــد خامنــه ای گفتــه است…!
  منتهی این فقــط مجمــع مصلحت نظام نیست که تبــدیل شده است به دکان سیاسی…! بسیــاری نهــاد درجمهــوری اســلامی تاسیــس گردیــده که به دکان سیاسی تبــدیـل گردیــده ومیلیــاردها خرج «اعطینا» شــده میشــود…! آفرین آقای حجت السلام والمسلمیــن محمــد آقای خامنــه ای،
  اصلا” خود این شورای نگهبان و آن خبــرگان هــم اگرچـــه قانونی است، لیکن در اصـــل در کل کشــورهیــچ فایـده ای نه برای کشـور دارد و نه فایده ای برای ملت…! این ۲نهاد قانونی عملکردش مثــل آن شخصی را میمانــد که خود برشــاخـه نشستــه وبن شاخه را میبریـد،
  به اعتقاد بسیــاری عملکرد شورای نگهبان دقیقـا” همین است زیرا اینان باجلوگیــری ازافراد کاربلــد باســواد سبب راپیــداکردن تعدادی بیسواد به مجلس وحتی ریاست جمهوری میشوند که نتیجه کارشـان مملکت را به اینجا رســانده است که درنهایت به ضـررخودشــان نیز هست…!

 2. خوشبختانه شورای نگهبان دکان سیاسی نیست و میلیاردها تومان بودجه ندارد و چون فقیه عادلی چون احمد جنتی در راس آن است ، اعطینا هم ندارد !

 3. ۱۱۰ میلیارد دلار گم شده درآمد نفت خرج کدام اعطینا شده است ، اعطینایی که هزینه آن در تاریخ بشر نمونه ندارد ؟!
  اعطینا داریم تا اعطینا !

 4. محمد خامنه ای عاقل تر از آن است که نهادهای نظام مقدس را با سازمانهای دوره شاه مقایسه کند ، انها هر چه بودند حساب و کتابی بر آنها حاکم بود ، حتی اگر این حساب و کتاب مبتنی بر اراده شاه بود ، اگر ایشان دوران قاجار را درک نکرده است در منابع تاریخی میتوان خواند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در جایی دیدم که از قول نتانیاهو آمده بود: «هیتلر خودش نمی‌خواست یهودی‌هارو بکشه، یه مسلمون به اسم حاج امین الحسینی متقاعدش کرد تا این کارو انجام بده». به راستی فریبکاری و جعل و دغلکاری

ادامه »

لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در یکی از جلسات جانبی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته است که روسیه کریمه را

ادامه »

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه

ادامه »