هدیه قاسم سلیمانی به سعودی‌ها

فرزانه روستایی

یک کامنت چند روز پیش جان کری وزیر خارجه آمریکا خطاب به جواد ظریف کافی است تا بفهمیم سپاه چه بلایی دارد بر سر ایران می‌آورد. وزیر خارجه آمریکا در دیدار با جواد ظریف گفت این تقصیر آمریکا نیست که شرکت‌های بین‌المللی نمی‌خواهند با ایران معامله و خرید و فروش کنند. کری تاکید کرد وقتی ایران مانور موشکی برگزار می‌کند و روی موشک‌ها می‌نویسد مرگ بر اسراییل، آن‌گاه شرکت‌ها از معامله با ایران وحشت کرده و فکر می‌کنند ایران کشور ناامنی است، آمریکا هم نمی‌تواند مانع ترسیدن شرکت‌های بین‌المللی از رفتار ایران شود.

در واقع مانور موشکی چند ماه پیش سپاه و تبلیغات عمدی و بیش از حد پیرامون آن، بسیاری از فرصت‌های احتمالی سرمایه‌گذاری بعد از برجام و ایجاد فرصت‌های شغلی برای مردم ایران را به باد داد؛ اما بیانیه اخیر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در واقع به بحرین اعلان جنگ داد و متحد سعودی‌ها را به مقاومت مسلحانه و خون‌ریزی و انقلاب و سرنگونی رژیم تهدید کرد، باعث خواهد شد تا اگر شرکتی برای وارد نشدن به بازار ایران هنوز دچار تردید بود، اکنون دیگر مطمئن شود که طیفی از نظامیان ماجراجوی سپاه برای درگیری‌های نظامی در کشورهای منطقه برنامه‌ریزی می‌کنند و به احتمال زیاد ایران به این زودی‌ها روی آرامش و امنیت و قانون‌مداری را نخواهد دید و مکان امنی برای سرمایه‌گذاری بین‌المللی نخواهد بود.

هدیه ماه رمضان به سعودی‌ها
از یک نگاه، بیانیه قاسم سلیمانی در تهدید دولت بحرین را باید هدیه ماه رمضان فرمانده سپاه قدس به سعودی‌ها به حساب آورد. در واقع این می تواند همان سند مکتوب و بهانه‌ای باشد که سعودی‌ها سال‌هاست در پی آن بودند تا ثابت کنند ایران عامل ناامنی و صدور تروریسم به کشورهای اقماری عربستان سعودی است.
از سوی دیگر، این روزها سعودی‌ها در گیر پرونده‌ای هستند که علیه ریاض در آمریکا تشکیل شده و مقام‌های دربار سعودی را به مداخله فعال در حادثه یازده سپتامبر و حمایت از تروریسم متهم می‌کند. با استناد به بیانیه قاسم سلیمانی، بار دیگر سعودی‌ها با مظلوم‌نمایی دیپلماتیک، کمپینی را سازماندهی می‌کنند تا جامعه جهانی را قانع سازند که در واقع این ایران است که به عنوان حامی تروریسم جهانی و عامل درگیری‌های منطقه‌ای باید مورد نقد و محدودیت قرار بکیرد نه ریاض. در واقع قاسم سلیمانی با این اظهار نظر، حاشیه امنی که سعودی‌ها در این روزهای سخت و تنش در روابط ریاض واشنگتن به آن نیاز داشتند، به دربار سعودی‌ها هدیه داد.
شش ماه پیش اراذل و اوباش با حمله به سفارت سعودی در تهران و مشهد، بزرگ‌ترین برد سیاسی ده سال گذشته را برای سعودی‌ها رقم زدند؛ زیرا ریاض بعد از آن توانست موجی از بحران را علیه ایران سازمان‌دهی کند و محکومیت‌های پی در پی بین‌المللی علیه ایران را تدارک ببیند. در واقع حمله به سفارت سعودی، اعتبار مخدوش شده ریاض را پس از کشته شدن پنج شش هزار زائر بی‌گناه حج دوباره به آنها بازگرداند.

سپاه قدس و جنبش سبز ایران و یمن
از سویی، قاسم سلیمانی در دفاع از مردمان شیعه بحرین ذی‌حق است؛ زیرا رژیم بحرین در برخورد با اصلاح‌طلبان بحرینی ـ که از قضا شیعه نیز هستند ـ رفتار بسیار خشن و غیر انسانی اتخاذ کرده است. اما اگر مردم شیعه بحرین برای استیفای حقوق طبیعی خود به حمایت و سرمایه‌گذاری سیاسی ایران نیاز دارند، قبل از آن مردم ایران نیاز دارند تا به خاطر جنبش سبزی که به خاک و خون کشیده شد، احقاق حق شوند. چرا شیخ عیسی قاسم از بحرین و نیز شیخ باقر النمر از شیعیان سعودی باید مورد حمایت ایران قرار گیرند و کشور برای حمایت از آنها در آستانه جنگ قرار بگیرد؛ اما هزاران نفر از مدافعان همان اصلاحات در ایران باید زندانی و شکنجه شوند! آیا میر حسین موسوی رهبر جنبش سبز مردم ایران و همسرش زهرا رهنورد و همچنین مهدی کروبی، کم‌تر از شیوخ شیعه عربستان و بحرین، اصلاح‌طلب بودند یا اینکه همان جنبش اصلاح‌طلبی که در ایران عقوبت بازداشت و حصر خانگی به همراه می‌آورد در دیگر کشورهای منطقه باید تحمل شود! واقعا قاسم سلیمانی نمی‌داند که جامعه ایران ریشه‌دارترین جنبش اصلاح‌طلبی سیاسی و اجتماعی منطقه را داراست که رفقای سپاهی او به همراه بسیج و اوباش و قمه‌کش‌های سازمان‌دهی شده، آن را با باتوم و میل‌گرد آهنی سرکوب کرده و به خاک و خون کشیدند. سرکوبی که در سال ۸۸ در ایران انجام شد، بسیار خشن‌تر از سرکوبی است که امروز در بحرین صورت می‌گیرد و مورد اعتراض فرمانده سپاه قدس قرار گرفته است. در واقع نه دولت بحرین و نه نظامیان سعودی که به کمک دولت بحرین رفته بودند، رفتار سرکوب‌گرانه‌ای را که سپاهی‌ها با مردم ایران داشتند، علیه مردم و شیعیان بحرین اعمال نکردند.
اما کاش سال‌ها فعالیت نظامی و امنیتی قاسم سلیمانی به او و مشاورانش آموخته بود که این بیانیه ناشیانه و تهدیدآمیز علیه دولت بحرین در عرف سیاسی می تواند بهانه اعلان جنگ یک‌طرفه علیه کشوری به شمار می‌رود که پایگاه ششم نیروی دریایی آمریکا در آن قرار دارد. این در شرایطی است که ایران نه آمادگی درگیری نظامی با عربستان سعودی و مجموعه کشورهای عربی را داراست و نه افزایش تنش سیاسی در اطراف کشور کمکی به رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌های خارجی در ایران می‌کند. علاوه بر این، مجموعه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس امروزه مجهز به مدرن‌ترین و گران‌ترین تجهیزات نظامی جهان هستند.
قاسم سلیمانی اگر توانست بدون آبروریزی بزرگ از همان جنگ‌های سوریه و عراق ـ که خودش می‌گوید فقط مشاوره نظامی می‌دهد ـ عقب بنشیند، شاهکاری نظامی را به نام خود ثبت کرده است. دفاع از مردم مظلوم بحرین و شیعیان عربستان سعودی را نیز بگذارد برای سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

11 پاسخ

 1. بله صحت دارد
  در همه دنیا در درگیریهای خیابانی که کم هم نیستند پلیس فقط مردم را می ترساند تا متفرق شوند. معمولا پلیس ضد شورش به ندرت دست به اسلحه می برد و معمولا حتی در وحشی ترین رژیم ها به پاهای مردم شلیک می کنند. اما در ایران از همان ابتدا سر و گردن مردم را هدف قرار می دادند. حتی کسانی که میل آهنی یا باتون داشتند و از اراذل و اوباش بودند به قصد کشتن به سر و صورت می زدند نه به قصد ترساندن یا متفرق کردن تظاهرکنندکان. خوشبختانه در بحرین هیچکدام از این اتفاقات رخ نداد و از اول سر و گردن مردم را با تیر نزدند. در بحرین هنوز مردم اجازه دارند در اطراف منزل رهبر شیعه محکوم شده نماز حماعت بخوانند اما در ایران به محض تجمع مردم بی درنگ مانند مور و ملخ بر سر و روی مردم می ریزند.
  بسیاری از کشته شده های درگیریهای خیابانی از سر و گردن هدف قرار گرفتند نه پا. در واقع تک تیر اندازهایی هم که کار هدف قرار دادن مردم از روی پشت بام ها را بر عهده داشتند معمولا به قصد کشتن شلیک می کردند نه زخمی کردن.

 2. مطلب بسیار متین و مستدل بود فقط در بخشی عنوان کرده بودید که رفتار نیروهای بحرین و عربستانی با تطاهرکنندگان خیلی هم خشن نبوده است یا به اندازه خشونت در درگیریهای ایران نبوده. ایا این واقعا صحت داره؟؟؟

 3. من نمیدانم این خبرنگارهای اروپایی و امریکایی که با ظریف مصاحبه میکنند چرا اورا به چالش نمیکشند
  مثلا” همان تهدید هایی که روی موشک مینویسند و یا بیانیه هایی که فرماندهان سپاه دم به ساعت علیه کشورهای دیگر صادر میکنند
  از او بخواهند توضیح بدهد و از او سوال بکنند که آقای ظریف اگر شما هم دستت برسد پرچم آتش میزنی از دیوار سفارت بالا میری؟ کشوری را تهدید نظامی میکنی ؟
  اگر نه پس چرا در مقابل این کارها موضع نمیگیری؟
  هرچند این برای حاج قاسم و دوستانش یک افتخار است که عالم و آدم را تهدید کند

 4. فعلا که این سرداران به هزینه مردم ایران دارند اسرائیل را از نقشه دنیا حذف و امریکا را نابود و رژیم عربستان را هم سرنگون میکنند و در ضمن نازنین ساغری را نیز به اتهام براندازی سایبری به بند میکشند !
  شیر حکایت منقول امام خمینی تداعی میشود که نعره میکشد و تیز در میکند !

 5. از سایتتون خوشم نمیاد ظاهرا ضد ارزش های انسانی هست و فقط مثل آمریکا و امثالش تظاهر بهخوب بودن میکنید!
  بعدا خدمت سایت گرامی میرسم
  فعلا چرت بنویسید

 6. مسائل فرعی را کنار بگذار. آیا خبر نداری که ۸۰% جمعیت بحرین مسلمان شیعه هستند و از حکومت اقلیت فعلی منزجرند؟

  1. اکثر مردم بحرین شیعه هستند خلق و خوی ایرانی دارند و بسیار مهربان و صلحجو هستند.در واقع بحرینی ها هنوز بیشتر ایرانی هستند تا عرب یا هر چیز دیگری. جنبش اصلاح طلبی آنها نیز بسیار مسالمت آمیز است. با این احوال بحرین کشور مستقلی است و درگیری بحرینی ها با خاندان حاکم مساله داخلی آنهایت . در ضمن ما در ایران کم مساله نداریم که دردسر بحرینی ها را هم در این رکود و ورشکستگی به آن اضافه کنیم.

 7. اصلا اشکال ندارد شغل ایشان مغنی گری باشد. کما اینکه اساسا مغنی گری و تجربه تحصیل آب از بیابانً از دستاوردهای مهم و از ذخائر جامعه جهانی است.
  با شرایط خشکسالی و بی آبی شغل مغنی گری از شغل انبیا هم مهمتر است

 8. در یک نظر اجمالی به مطالب عنوان شده باید گفت گه هم درست به نظر می آید و هم نه….چرا ؟ چون پشت سر قاسم سلیمانی انگل ایس آماده ی خدمت رسانیست. .و بیگمان بی مشورت آنها حرکتی نخواهد کرد . عربستان دست چپ و راست آمریکا و انگل ایس است و زیر نفوذ سیاست چیره بر جهان که همانا ثروت است که هم دانش را می خرد هم دانشمند اندیشمند سیاستمدار و غیره را تا اموراتشان بگذرد…قضاوت در این مورد اندکی عجولانه است چون سیاست هیچگاه آنگونه که می نماید عمل نمی کند….جمهوری اسلامی لولوی سرخرمن خاورمیانه است و به خوبی هم دارد ایفای نقش می کند و سودش را اسراییل میبرد….خمینی امامی بود که برای مفت کردن نفت منطقه انقلاب صادر می کرد..حال با این نگاه اوباما یک بازیگر بود که به خوبی سیدنی پایه بازیگری کرد و هنوزم ادامه دارد …میهندوستان ایران باید متحد شوند که دنیا آنها را ببیند و اگر به نفعش باشد به این اتحاد ارزش بگذارد تا این حکومت فاسد زایل شود.پاینده ایران.

 9. جناب سلیمانی ولشکرتحت امرش درزمان جنک باعث سقوط فاو شدند .ایشان دررده سوم فرماندهان جنک بودند حرفه ایشان مغنی کری بوده (جاه کن)و اصلابینش سیاسی ندارند.

 10. تشکر خانم روستائی انتظار میرود از این نوع نوشته ها بیشتر بنویسید

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

دکتر بیژن عبدالکریمی جزو معدود اندیشمندان و فلسفه‌ورزانی است که اغلب تلاش می‌کند اخلاق‌مدارانه، در اندیشه‌ورزی و کنشگری‌اش، با پرهیز از رادیکالیسم و اتخاذ رویکرد بینامرزی، میان گفتمان‌های مختلف و متضاد ایرانی، نوعی سازش و

ادامه »

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری

ادامه »