یک کامنت چند روز پیش جان کری وزیر خارجه آمریکا خطاب به جواد ظریف کافی است تا بفهمیم سپاه چه بلایی دارد بر سر ایران می‌آورد. وزیر خارجه آمریکا در دیدار با جواد ظریف گفت این تقصیر آمریکا نیست که شرکت‌های بین‌المللی نمی‌خواهند با ایران معامله و خرید و فروش کنند. کری تاکید کرد وقتی ایران مانور موشکی برگزار می‌کند و روی موشک‌ها می‌نویسد مرگ بر اسراییل، آن‌گاه شرکت‌ها از معامله با ایران وحشت کرده و فکر می‌کنند ایران کشور ناامنی است، آمریکا هم نمی‌تواند مانع ترسیدن شرکت‌های بین‌المللی از رفتار ایران شود.

در واقع مانور موشکی چند ماه پیش سپاه و تبلیغات عمدی و بیش از حد پیرامون آن، بسیاری از فرصت‌های احتمالی سرمایه‌گذاری بعد از برجام و ایجاد فرصت‌های شغلی برای مردم ایران را به باد داد؛ اما بیانیه اخیر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در واقع به بحرین اعلان جنگ داد و متحد سعودی‌ها را به مقاومت مسلحانه و خون‌ریزی و انقلاب و سرنگونی رژیم تهدید کرد، باعث خواهد شد تا اگر شرکتی برای وارد نشدن به بازار ایران هنوز دچار تردید بود، اکنون دیگر مطمئن شود که طیفی از نظامیان ماجراجوی سپاه برای درگیری‌های نظامی در کشورهای منطقه برنامه‌ریزی می‌کنند و به احتمال زیاد ایران به این زودی‌ها روی آرامش و امنیت و قانون‌مداری را نخواهد دید و مکان امنی برای سرمایه‌گذاری بین‌المللی نخواهد بود.

هدیه ماه رمضان به سعودی‌ها
از یک نگاه، بیانیه قاسم سلیمانی در تهدید دولت بحرین را باید هدیه ماه رمضان فرمانده سپاه قدس به سعودی‌ها به حساب آورد. در واقع این می تواند همان سند مکتوب و بهانه‌ای باشد که سعودی‌ها سال‌هاست در پی آن بودند تا ثابت کنند ایران عامل ناامنی و صدور تروریسم به کشورهای اقماری عربستان سعودی است.
از سوی دیگر، این روزها سعودی‌ها در گیر پرونده‌ای هستند که علیه ریاض در آمریکا تشکیل شده و مقام‌های دربار سعودی را به مداخله فعال در حادثه یازده سپتامبر و حمایت از تروریسم متهم می‌کند. با استناد به بیانیه قاسم سلیمانی، بار دیگر سعودی‌ها با مظلوم‌نمایی دیپلماتیک، کمپینی را سازماندهی می‌کنند تا جامعه جهانی را قانع سازند که در واقع این ایران است که به عنوان حامی تروریسم جهانی و عامل درگیری‌های منطقه‌ای باید مورد نقد و محدودیت قرار بکیرد نه ریاض. در واقع قاسم سلیمانی با این اظهار نظر، حاشیه امنی که سعودی‌ها در این روزهای سخت و تنش در روابط ریاض واشنگتن به آن نیاز داشتند، به دربار سعودی‌ها هدیه داد.
شش ماه پیش اراذل و اوباش با حمله به سفارت سعودی در تهران و مشهد، بزرگ‌ترین برد سیاسی ده سال گذشته را برای سعودی‌ها رقم زدند؛ زیرا ریاض بعد از آن توانست موجی از بحران را علیه ایران سازمان‌دهی کند و محکومیت‌های پی در پی بین‌المللی علیه ایران را تدارک ببیند. در واقع حمله به سفارت سعودی، اعتبار مخدوش شده ریاض را پس از کشته شدن پنج شش هزار زائر بی‌گناه حج دوباره به آنها بازگرداند.

سپاه قدس و جنبش سبز ایران و یمن
از سویی، قاسم سلیمانی در دفاع از مردمان شیعه بحرین ذی‌حق است؛ زیرا رژیم بحرین در برخورد با اصلاح‌طلبان بحرینی ـ که از قضا شیعه نیز هستند ـ رفتار بسیار خشن و غیر انسانی اتخاذ کرده است. اما اگر مردم شیعه بحرین برای استیفای حقوق طبیعی خود به حمایت و سرمایه‌گذاری سیاسی ایران نیاز دارند، قبل از آن مردم ایران نیاز دارند تا به خاطر جنبش سبزی که به خاک و خون کشیده شد، احقاق حق شوند. چرا شیخ عیسی قاسم از بحرین و نیز شیخ باقر النمر از شیعیان سعودی باید مورد حمایت ایران قرار گیرند و کشور برای حمایت از آنها در آستانه جنگ قرار بگیرد؛ اما هزاران نفر از مدافعان همان اصلاحات در ایران باید زندانی و شکنجه شوند! آیا میر حسین موسوی رهبر جنبش سبز مردم ایران و همسرش زهرا رهنورد و همچنین مهدی کروبی، کم‌تر از شیوخ شیعه عربستان و بحرین، اصلاح‌طلب بودند یا اینکه همان جنبش اصلاح‌طلبی که در ایران عقوبت بازداشت و حصر خانگی به همراه می‌آورد در دیگر کشورهای منطقه باید تحمل شود! واقعا قاسم سلیمانی نمی‌داند که جامعه ایران ریشه‌دارترین جنبش اصلاح‌طلبی سیاسی و اجتماعی منطقه را داراست که رفقای سپاهی او به همراه بسیج و اوباش و قمه‌کش‌های سازمان‌دهی شده، آن را با باتوم و میل‌گرد آهنی سرکوب کرده و به خاک و خون کشیدند. سرکوبی که در سال ۸۸ در ایران انجام شد، بسیار خشن‌تر از سرکوبی است که امروز در بحرین صورت می‌گیرد و مورد اعتراض فرمانده سپاه قدس قرار گرفته است. در واقع نه دولت بحرین و نه نظامیان سعودی که به کمک دولت بحرین رفته بودند، رفتار سرکوب‌گرانه‌ای را که سپاهی‌ها با مردم ایران داشتند، علیه مردم و شیعیان بحرین اعمال نکردند.
اما کاش سال‌ها فعالیت نظامی و امنیتی قاسم سلیمانی به او و مشاورانش آموخته بود که این بیانیه ناشیانه و تهدیدآمیز علیه دولت بحرین در عرف سیاسی می تواند بهانه اعلان جنگ یک‌طرفه علیه کشوری به شمار می‌رود که پایگاه ششم نیروی دریایی آمریکا در آن قرار دارد. این در شرایطی است که ایران نه آمادگی درگیری نظامی با عربستان سعودی و مجموعه کشورهای عربی را داراست و نه افزایش تنش سیاسی در اطراف کشور کمکی به رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌های خارجی در ایران می‌کند. علاوه بر این، مجموعه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس امروزه مجهز به مدرن‌ترین و گران‌ترین تجهیزات نظامی جهان هستند.
قاسم سلیمانی اگر توانست بدون آبروریزی بزرگ از همان جنگ‌های سوریه و عراق ـ که خودش می‌گوید فقط مشاوره نظامی می‌دهد ـ عقب بنشیند، شاهکاری نظامی را به نام خود ثبت کرده است. دفاع از مردم مظلوم بحرین و شیعیان عربستان سعودی را نیز بگذارد برای سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر.

بازگشت به صفحه اول