طرح ترور مولوی عبدالحمید خنثی شد

زیتون – در حالی که دفتر عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت بلوچ، دستگیری یک فرد مشکوک در مسجد مکی زاهدان را تایید کرده است، گزارش‌ها حاکی از افزایش فشار دستگاه امنیتی بر کارکنان این مجموعه برای تکذیب خبر سوقصد به جان مولوی عبدالحمید است.

به نوشته «حال‌وش» برخی از کارکنان و مسئولان حوزه علمیه مسجد مکی از سوی نهادهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا «واقعه تلاش توطئه آمیز نهادهای امنیتی در ترور مولانا عبدالحمید را پنهان کرده یا آن را تکذیب بکنند.»

این سامانه خبری که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، روز سه‌شنبه، سی‌ام خرداد، به نقل از منابع آگاه نوشت:«ظهر امروز تعدادی مامور وزارت اطلاعات به حوزه علمیه آمده و با معاون اداری حوزه دیدار کردند و معاون اداری حوزه فرد عامل نهادهای امنیتی را به ماموران امنیتی تحویل داده است.»

ساعاتی پس از انتشار اخبار خنثی شدن طرح «ترور بیولوژیک» مولوی عبدالحمید در روز دوشنبه، دفتر این روحانی اهل سنت بازداشت «یک فرد مشکوک که ظاهرا با برخی نهادها وابستگی دارد» را تایید کرد و از مردم خواست در این باره نگران نباشند.

در این بیانیه همچنین آمده است که فرد مظنون «اظهارات و اعترافات مختلفی» کرده که در دست تحقیق و بررسی است.

حال‌وش این فرد را « غلام معروف به غلاموک» و از اهالی منطقه دلگان در جنوب بلوچستان معرفی کرده و می‌گوید:«این فرد از حدود دو هفته پیش در مسجد بوده و محل اسکان او نیز در مسجد بوده و پیوسته در یک گوشه مسجد مشغول ذکر و عبادت بوده است. به همین دلیل به این فرد مشکوک می‌شوند چرا که با وجود آنکه به عنوان طلبه حضور داشته است اما در این مدت به سر کلاس نمی‌رفته است. با وجود آنکه چنین فرد عبادت‌گذاری است اما در صف اول دیده نمی‌شده و کم‌کم به این فرد مشکوک می‌شوند و دیگه تا دیشب این فرد را دستگیر می‌کنند و می‌برند»

به گزارش حال‌وش متهم اعتراف کرده قصد داشته «با سمى که سازمان اطلاعات سپاه در اختیارش گذاشته بوده» مولوى عبدالحمید را ترور نماید.

براساس این گزارش وی همچنین اعتراف کرده که هفته اى ١۵ میلیون تومان حقوق دریافت کرده است.

پس از انتشار خبر خنثی سازی طرح ترور مولوی عبدالحمید تعداد زیادی از مردم زاهدان در مسجد مکی حضور یافته و حمایت خود را از او اعلام کردند.

همزمان گزارش‌ها حاکی از امنیتی شدن جو شهر زاهدان و احتلال در اینترنت این شهر بود.

حال‌وش همچنین به نقل از یکی از منابع خود مدعی شد اعزام نیروهای ضدشورش به زاهدان در روزهای اخیر، مستحکم سازی درب ورودی کلانتری اصلی شهر و آماده‌باش ایستگاه‌های آتش‌نشانی در بعضی مناطق شهر نشان می‌دهد حکومت در این اقدام دست داشته و در حال آماده‌سازی نیروهای خود برای مقابله با اعتراض‌های احتمالی بوده است.

در همین حال «خبرگزاری فارس» بر خلاف بیانیه دفتر مولانا عبدالحمید فرد بازداشت شده را طلبه سارق معرفی کرد.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران در گذشته بارها خواستار برخورد حکومت با امام جمعه زاهدان به دلیل همراهی او با اعتراض‌های سراسری سال ۱۴۰۱ شده است.

سال گذشته و در اوج اعتراض‌ها بخشی از بولتن محرمانه خبرگزاری فارس در رسانه‌ها منتشر شد که در آن علی خامنه‌ای از نهادهای امنیتی خواستار «بی‌آبرو» کردن مولوی عبدالحمید شده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در یکی از جلسات جانبی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته است که روسیه کریمه را به اوکراین برخواهد گرداند اگر اوکراین کوشش نکند‌ که عضو ناتو

ادامه »

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده»

ادامه »