«رنج‌نامه»ای برای قره‌حسنلوها: به کدامین گناه دربندند؟

زیتون – نزدیکان حمید و فرزانه قره‌حسنلو، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سراسری، با انتشار «رنج‌نامه‌ای» بر بی‌گناهی این زوج تاکید کرده و از حکم حبس و تبعید برای آن‌ها انتقاد می‌کنند.

این متن با یادآوری جریان بازداشت زوج قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در قتل یک بسیجی می‌نویسد:«آنیتا در خواب و بیداری مات و مبهوت نظاره‌گر است. یک گروهان نظامی در را شکسته‌اند. پدر و مادرش را با ضرب و شتم می‌زنند و می‌برند. او از خود می‌پرسد پدر و مادرم چه گناهی مرتکب شده‌اند؟ این سوال کماکان به قوت خود باقیست. جرم حمید و فرزانه قره حسنلو چیست؟ آنها به کدامین گناه در بندند؟»

در این نامه در رابطه با صدور احکام سنگین حبس برای این زوج آمده:«حمید حالا بی‌گناه باید ۱۵ سال به تبعید در یزد برود، آن هم با یادگاری‌های زجرآور و مشمئز کننده از دوران بازپرسی و اعتراف گیری اجباری؛ دنده‌های شکسته، چشم کم بینا شد…حالا ما چگونه به او (آنیتا) بگوییم که مادرش تا ۵ سال بعد هم به خانه نخواهد آمد، پدر هم تا ۱۵ سال بعد.»

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به شکنجه‌ی حمید قره‌حسنلو در دوران بازجویی از او آمده:«حمید گفته زمانی که سرش را در شب اول بازجویی بر زمین می‌کوبیدند این جمله را مدام به خاطر می‌آورده (مگر چندبار به دنیا آمده‌ایم که اینقدر باید در زندان بمیریم). با همان ضربات به زجاجیه‌ی چشمش بخشی از بینایی خود را برای همیشه از دست داد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »