«رنج‌نامه»ای برای قره‌حسنلوها: به کدامین گناه دربندند؟

زیتون – نزدیکان حمید و فرزانه قره‌حسنلو، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سراسری، با انتشار «رنج‌نامه‌ای» بر بی‌گناهی این زوج تاکید کرده و از حکم حبس و تبعید برای آن‌ها انتقاد می‌کنند.

این متن با یادآوری جریان بازداشت زوج قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در قتل یک بسیجی می‌نویسد:«آنیتا در خواب و بیداری مات و مبهوت نظاره‌گر است. یک گروهان نظامی در را شکسته‌اند. پدر و مادرش را با ضرب و شتم می‌زنند و می‌برند. او از خود می‌پرسد پدر و مادرم چه گناهی مرتکب شده‌اند؟ این سوال کماکان به قوت خود باقیست. جرم حمید و فرزانه قره حسنلو چیست؟ آنها به کدامین گناه در بندند؟»

در این نامه در رابطه با صدور احکام سنگین حبس برای این زوج آمده:«حمید حالا بی‌گناه باید ۱۵ سال به تبعید در یزد برود، آن هم با یادگاری‌های زجرآور و مشمئز کننده از دوران بازپرسی و اعتراف گیری اجباری؛ دنده‌های شکسته، چشم کم بینا شد…حالا ما چگونه به او (آنیتا) بگوییم که مادرش تا ۵ سال بعد هم به خانه نخواهد آمد، پدر هم تا ۱۵ سال بعد.»

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به شکنجه‌ی حمید قره‌حسنلو در دوران بازجویی از او آمده:«حمید گفته زمانی که سرش را در شب اول بازجویی بر زمین می‌کوبیدند این جمله را مدام به خاطر می‌آورده (مگر چندبار به دنیا آمده‌ایم که اینقدر باید در زندان بمیریم). با همان ضربات به زجاجیه‌ی چشمش بخشی از بینایی خود را برای همیشه از دست داد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »