سیدجواد طباطبایی در ۷۷ سالگی در آمریکا درگذشت

زیتون – جواد طباطبایی، استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی در زمینهٔ فلسفه، تاریخ و سیاست، سه‌شنبه، دهم اسفند، در سن ۷۷ سالگی و پس از مدتها مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت.

وی عضو پیشین هیئت علمی و معاون پژوهشی دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و مدیر گروه فلسفهٔ مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی بود.

جواد طباطبایی از جنجالی‌ترین متفکران ایرانی در دهه‌های هشتاد و نود خورشیدی و را از طراحان نظریه «ایرانشهر» بود. بر اساس این نظریه کل نظام سیاسی ایران، در گذر تاریخ متأثر از فرهنگ ایران است؛ فرهنگی که ترکیبی از اقوام مختلف در مرزهای فرهنگی به نام ایران بوده‌.

«تاریخ اندیشه سیاسی در ایران»، «زوال اندیشه سیاسی در ایران»، «خواجه‌نظام‌الملک طوسی» و «ابن‌خلدون و علوم اجتماعی» از مهم‌ترین آثار او هستند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. درگذشت این بزرگ‌مرد میهن‌دوست، و خار چشم دشمنان ایران‌زمین، یکی از بزرگترین خساراتی‌ست که کشور ما، در این سالها، به خود دیده. هر چند، حقیقت این است که ایشان با کتاب‌هایش و نیز با اندیشه‌اش همیشه‌جاودان است.

    امیدوارم همگی به راهی که ایشان نشان داده گام برداریم و ایران را حفظ و آباد، و ایرانیان را سربلند سازیم.

    تسلیت به خانواده و همشهریان تبریزی‌اش
    تسلیت به ایران
    روانشان شاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن بخشیده‌اند. اندیشه‌های قومیت‌گرا که خود را از نظر سیاسی در

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در ایران می‌گذرد. این فیلم

ادامه »

شریعت همچون شریعه (آبشخور رودخانه) صفا و خلوص خود سرچشمه را در بستر تاریخ با رنگ و رسوبات آداب و

ادامه »