روش‌ها، روش‌شناسی‌ها، و چشم‌انداز‌ها در علوم انسانی و اجتماعی 

زیتون- کتاب «روش‌ها، روش‌شناسی‌ها، و چشم‌انداز‌ها در علوم انسانی و اجتماعی با تاکید ویژه بر مطالعات اسلامی»  نوشته علی‌ پایا منتشر شد. آن‌چه در ادامه می‌خوانید متنی است که نویسنده کتاب برای انتشار در اختیار زیتون قرار داده است.

انتشارات آیکاس پرس ICAS Press در لندن، بتازگی کتاب روش ها، روش شناسی ها، و چشم انداز ها در علوم انسانی و اجتماعی با تاکید ویژه بر مطالعات اسلامی، تالیف دکتر علی پایا، استاد فلسفه در کالج اسلامی (وابسته به دانشگاه میدلسکس در لندن) و استاد فلسفه (استاد معین) مرکز تحقیقات سیاست علمی در ایران، را روانه بازار کرده است. این کتاب که به زبان انگلیسی تالیف شده است در ۷۵۵ صفحه، نخستین کتاب در حوزه روش شناسی است که از منظر رویکرد عقلانیت نقاد مهم ترین روش شناسی ها و روش ها و چشم انداز های نظری در قلمرو علوم انسانی و اجتماعی و نیز در حوزه مطالعات اسلامی را مورد بررسی قرار داده است.

برخی از ویژگی های انحصاری تالیف اخیر بدین قرار است:
چشم انداز اصلی که روشنگر مباحث متنوع کتاب است، عقلانیت نقاد Critical Rationalism است که رویکردی ضد موجه سازی و ضد استقراء گرایی است؛
علاوه بر مهم ترین چارچوب های روش شناسانه در علوم انسانی و اجتماعی مدرن و شماری از اصلی ترین روش های مورد استفاده در این علوم، روش شناسی ها و روش ها ابداع شده به وسیله محققان مسلمان در چارچوب “علوم اسلامی کلاسیک” که در حوزه ها تدریس می شوند، در این کتاب معرفی شده و به نحو نقادانه، و به شیوه ای قابل فهم برای خوانندگان در قرن بیست و یکم، مورد بحث قرار گرفته است؛
کتاب در بردارنده بیش از ۲۵۰ موضوع پژوهشی و پرسش های مرورگرانه و نقادانه در خصوص موضوعات معرفی شده در متن است. برای تمامی این ۲۵۰ تمرین نظری و عملی، توضیحات مبسوط در کتاب درج شده و به این ترتیب آن را به یک خودآموز کارآمد در قلمرو روش شناسی بدل ساخته است.

منابع کتاب به گونه ای انتخاب شده اند که همگی آنها به نحو رایگان و قانونی در اینرنت در دسترس خوانندگان قرار دارند؛
افزون بر این، یک تارنمای اختصاصی برای خوانندگان کتاب بر روی شبکه اینترنت طراحی شده است که در آن مطالب کتاب به نحو مستمر به روز می شود.
فهرست ذیل به نحو اجمالی موضوعات معرفی شده در کتاب را ارائه می دهد:

بخش فروش و توزیع انتشارات آیکاس در لندن مسوولیت عرضه کتاب روش ها، روش شناسی ها، و چشم انداز ها در علوم انسانی و اجتماعی با تاکید ویژه بر مطالعات اسلامی به خوانندگان را در سراسر جهان بر عهده دارد. آدرس این بخش چنین است:
Department of Sales and Distribution
The ICAS Press
۱۳۳ High Rd
London NW10 2SW
UK
Email address: [email protected]

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

معروف است که آغا محمدخان قاجار پس از فتح کرمان دستور کور کردن چشم تمام مردان شهر و تجاوز به هشت هزار تن از زنان و دختران کرمان را صادر کرد. و حالا در جریان

ادامه »

صحبت‌های تازه رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی از زنان، تحلیل‌های تازه‌ای را در بین برخی از گروه‌های سیاسی درباره وضعیت «حجاب اجباری»

ادامه »

قطار سریع‌السیری که ایستگاه میان راه را مقصد پنداشت! عاشورای محرم سال ۱۳۴۰ شمسی بود و چند ماهی از تاسیس

ادامه »