«آزادی بی‌قید وشرط» و «لغو احکام ضد مدنی دانشجویان»؛ بیانیه بالغ بر ۶۰۰ استاد دانشگاه

زیتون– صدها نفر از اساتید دانشگاه‌های ایران در بیانیه‌ای خواستار «آزادی بی قید و شرط» تمام کسانی شدند که «در جریان اعتراضات اخیر توسط نهادهای مختلف بازداشت شده‌اند».

امضاء‌کنندگان بیانیه «لغو تمامی احکام ضد حقوق مدنی که علیه دانشجویان» را نیز درخواست کرده و گفته‌اند در صورتی که این فریاد دادخواهی نادیده گرفته شود همسو و همراه با دانشجویان، از تمام مجاری اعتراضی و مدنی برای احقاق حقوق مطالبه شده استفاده خواهند کرد.

بالغ بر ۶۰۰ عضو هیأ‌ت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور این بیانیه را امضاء کرده‌اند.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته، در ادامه می‌آید.

بیانیه استادان دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور در حمایت از اعتراضات قانونی دانشجویان

 هفته‌هاست شاهد رفتارهای غیر مدنی، خشونت‌بار و ناعادلانه با اقشار جامعه، ‌بویژه دانشجویان عزیزمان در سطح کشور هستیم. نخستین وظیفه و اولویت حاکمان و نهادهای بالادست، تامین امنیت روانی، تحصیلی و حرفه‌ای اصلی‌ترین سرمایه‌های کشورمان است.

شوربختانه مدتهاست این اولویت در جامعه ما تعمداً و یا از سر جهل و بی‌لیاقتی مسئولان، نادیده گرفته شده و افزون بر این، هرگونه اعتراض و اندیشه انتقادی این عزیزان همواره با اتهام و برچسب‌هایی همچون همسویی با برنامه‌های دشمن، همکاری با توطئه‌های خارجی و اتهاماتی چون اغتشاش و آشوب روبرو بوده و ماهیت حق‌طلبانه نقدها و مطالبات ایشان در جریانتفسیرهای نادرست حاکمیت، انکار شده است.

در روزهای اخیر، متاسفانه شمار قابل‌توجهی از دانشجویان در مراکز آموزشی وابسته به وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سوی دستگاه‌های امنیتی و با همکاری و هماهنگی وزارتین و مدیران برخی از دانشگاه‌ها با مجازات‌هایی از جمله بازداشت، تعلیق تحصیلی، ممنوعیت ورود به دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها، اخذ تعهد و … مواجه شده و خود و خانواده‌هایشان به طور سازمان‌یافته و هدفمند در معرض تهدید و آزار جسمی و روانی قرار گرفته‌اند.

اکنون با شرح مختصر فوق که مبسوط آن در برابر چشمان ملت و جهانیان است، مطالبات خود را به اختصار و به‌روشنی به شرح ذیل اعلام می‌‌داریم:

   ۱.  آزادی بی قید و شرط تمامی فرزندان میهن که در جریان اعتراضات اخیر توسط نهادهای مختلف بازداشت شده‌اند.
   ۲.  لغو تمامی احکام ضد حقوق مدنی که علیه دانشجویان صادر شده است (رفع تعلیق تحصیلی، رفع ممنوعیت ورود به دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی، لغو احضار به کمیته‌های انضباطی، لغو اخذ تعهد از دانشجویان و توقف تهدید دانشجویان و همچنین خانواده‌های ایشان).

در صورتی که این فریاد دادخواهی نادیده گرفته شود، ما استادان امضا کننده دانشگاه‌های کشور همسو و همراه با دانشجویان، از تمام مجاری اعتراضی و مدنی برای احقاق حقوق مطالبه شده استفاده خواهیم کرد.

نام و عنوانِ امضاء‌کنندگان بیانیه 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. آزادی بی قید و شرط کلیه دانشجویان و فراهم کردن شرایط امیدواری جوانان الخصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱- اخیراً با یکی از دوستان ایرانی ساکن ایالت پنسیلوانیا درباره انتخابات میان دوره‌ای در امریکا صحبت می‌کردم. می‌گفت به جمهوری‌خواهان رأی داده است. از چرایی این تصمیم که پرسیدم گفت جمهوری‌خواهان «مرد» اند. در

ادامه »

به گواه تمامی شواهد، امید به تغییر وضعیت در میان معترضین بالاست. از سویی تداوم اعتراضات که از ویژگی‌های جنبش‌های انقلابی است و در این حرکت نیز مشاهده می‌شود، خود تاییدی بر وجود عنصر امید در این حرکت است…

ادامه »

اگر به چشم امروزی به تاریخ گذشته نظر کنیم و اتهام «زمان‌پریشی» را کنار بگذاریم، می‌توان گفت اولین حقوق بشریِ

ادامه »