گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل: ژینا اسم کردی است اما هیچ‌گاه به مهسا امینی اجازه داده نشده که از این اسم استفاده کند

زیتون-جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در نشستی خبری در نیویورک، قانون حجاب اجباری در ایران را «ناقض حقوق بنیادی و کرامت زنان» خواند و خواستار لغو این قانون شد.

او اعتراضات جاری در ایران را اعتراضاتی عدالت‌خواهانه و با هدف پاسخگو کردن مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی و مهسا امینی را قربانی خشونت دولتی دانست و گفت: «متاسفانه او نخستین یا آخرین قربانی نیست چرا که شاهد کشته شدن زن‌های دیگر و حتی کودکانی نیز بوده‌ایم.» گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل سپس از آمار ۲۷ کودک کشته‌شده در اعتراضات اخیر ایران خبر داد.

جاوید رحمان در این نشست خبری از فقدان مسیرهای داخلی برای پیگیری عدالت در ایران گفت و در چنین شرایطی مسئولیت پاسخگو کردن و مجازات عاملان جان باختن مهسا (ژینا) امینی را بر عهده‌ی جامعه‌ی جهانی دانست. او گفت: «اگر ما الان سکوت کنیم، میلیون‌ها نفر در ایران سرکوب می‌شوند.»

او گفت: «ژینا اسم کردی است اما هیچ‌گاه به مهسا امینی اجازه داده نشده که از این اسم استفاده کند.» و این امر را مصداقی برای نادیده گرفتن همیشگی حقوق مردم کرد در ایران دانست. اشاره‌ی جاوید رحمان به قوانینی در جمهوری اسلامی است که حتی انتخاب نام برای فرزندان را نیز محدود می‌کند.

گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل همچنین با اشاره به محرومیت‌ها در استان سیستان و بلوچستان، کشتار معترضان پس از نماز جمعه‌ی هشتم مهرماه در زاهدان را که طی آن، بین هشتاد الی یکصد نفر با شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند، یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ این شهر دانست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، در لیوبلیانا و در خانه منتقد ادبی یوسیپ ویدمار تأسیس شد.

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم

ادامه »