مهدی طباطبایی: خلخالی از صدور احکام اعدام پشیمان شده بود

زیتون- مهدی طباطبایی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گفت آیت الله خمینی «موافق برخی اعدام‌های اوایل انقلاب نبود» و صادق خلخالی و بسیاری از افرادی که احکام اعدام صادر کرده بودند٬ بعد‌ها «پشیمان» شدند.

20140321125733cb-1

طباطبایی در گفتگو با خبر آنلاین مدعی شد که بنیان گذار انقلاب «خیلی موافق اعدام‌ها نبودند٬ اما گاهی اوقات ناچار بودند که برخی افراد را اعدام کنند که انقلاب به بن بست نرسد. اما این حدی که انجام شد تندروی بود و امام هم راضی نبودند.»

وی اضافه کرده صادق خلخالی و محمدی گیلانی نیز در آن ایام «گا‌ها حکم‌های سختی دادند. شاید اگر تجربه بر رفتار‌ها حاکم بود٬ خیلی از اعدام‌ها ضروری نبود.» این روحانی با تائید برخی اعدام‌ها در بام مدرسه «رفاه» هم گفته موافق آن اعدام‌ها نبوده٬ در آن زمان بحث‌های زیادی کرده بود و در ‌‌نهایت با گروهی که اعدام‌ها را برعهده داشت دعوا کرده بود.

طباطبایی اضافه کرده پس از «قهر» و خروج از محل اقامت آیت الله خمینی در ایام انقلاب٬ «خلخالی بعد‌ها دنبال من فرستاد که به دیدنش بروم، خوابی دیده بود و نتیجه‌ای از خواب گرفته بود. خیلی منقلب بود از حکم‌های اعدامی که داده بود پشیمان بود. اکثر تندروهایی که آن زمان حکم‌های تندی دادند اکثرا پشیمان شدند.»

اوایل انقلاب و در دوران رهبری آیت الله خمینی در ایران هزارن نفر بدون اینکه دادگاهی شوند به صورت دسته‌جمعی اعدام شدند که تاکنون کمتر مقامی حاضر به پذیرش مسئولیت این اعدام‌ها شده است.

این در حالی است که طباطبایی گفته محمدحسین بهشتی٬ مرتضی مطهری و اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان اعدام‌های اوایل انقلاب بوده و «تقریبا» با آن مخالف بوده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته اند و اکثرا با صراحت نظرات خود را درباره ریزش شدید

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر است. همزمان با جنبش

ادامه »

دکتر محمد برقعی هم رخت سفر بست و از این جهان خاکی پر کشید و به سرای جاودان رفت و

ادامه »