مهدی طباطبایی: خلخالی از صدور احکام اعدام پشیمان شده بود

زیتون- مهدی طباطبایی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گفت آیت الله خمینی «موافق برخی اعدام‌های اوایل انقلاب نبود» و صادق خلخالی و بسیاری از افرادی که احکام اعدام صادر کرده بودند٬ بعد‌ها «پشیمان» شدند.

20140321125733cb-1

طباطبایی در گفتگو با خبر آنلاین مدعی شد که بنیان گذار انقلاب «خیلی موافق اعدام‌ها نبودند٬ اما گاهی اوقات ناچار بودند که برخی افراد را اعدام کنند که انقلاب به بن بست نرسد. اما این حدی که انجام شد تندروی بود و امام هم راضی نبودند.»

وی اضافه کرده صادق خلخالی و محمدی گیلانی نیز در آن ایام «گا‌ها حکم‌های سختی دادند. شاید اگر تجربه بر رفتار‌ها حاکم بود٬ خیلی از اعدام‌ها ضروری نبود.» این روحانی با تائید برخی اعدام‌ها در بام مدرسه «رفاه» هم گفته موافق آن اعدام‌ها نبوده٬ در آن زمان بحث‌های زیادی کرده بود و در ‌‌نهایت با گروهی که اعدام‌ها را برعهده داشت دعوا کرده بود.

طباطبایی اضافه کرده پس از «قهر» و خروج از محل اقامت آیت الله خمینی در ایام انقلاب٬ «خلخالی بعد‌ها دنبال من فرستاد که به دیدنش بروم، خوابی دیده بود و نتیجه‌ای از خواب گرفته بود. خیلی منقلب بود از حکم‌های اعدامی که داده بود پشیمان بود. اکثر تندروهایی که آن زمان حکم‌های تندی دادند اکثرا پشیمان شدند.»

اوایل انقلاب و در دوران رهبری آیت الله خمینی در ایران هزارن نفر بدون اینکه دادگاهی شوند به صورت دسته‌جمعی اعدام شدند که تاکنون کمتر مقامی حاضر به پذیرش مسئولیت این اعدام‌ها شده است.

این در حالی است که طباطبایی گفته محمدحسین بهشتی٬ مرتضی مطهری و اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان اعدام‌های اوایل انقلاب بوده و «تقریبا» با آن مخالف بوده‌اند.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

مطالب دیگر

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب