بیانیه ۷۰ حقوقدان: تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد فوت مهسا امینی ضروری است؛ صدای مردم صدای خداست

۷۰ حقوقدان طی بیانیه ای درباره رخدادهای اخیر، با بیان اینکه خبر مرگ‌ پرسش‌برانگیز و جان‌گداز مهسا امینی، ایران‌دخت ۲۲ ساله، قلب ما را به درد آورد، در معرض خطر قرار گرفتن سلامت روان و امنیت جان شهروندان به بهانه اجرای قانون نقض حجاب را برای نخستین بار ندانستند و گفتند، این حادثه جانکاه کاسه صبر ناظران منصفی را نیز سرریز کرد و جان انسان‌های دغدغه‌مندی را آتش زد.
حقوقدانان افزودند: این بلیه و بلایای دیگری نظیر آن، همه و همه از مبنا قرار گرفتن ارزش‌داوری‌های شخصی به جای معیارهای عینی یا دست‌کم بین‌الاذهانی، فراموش‌کردن فلسفه وجودی دولت و کم‌توجهی به کرامت انسانی و حقوق انسان برمی‌خیزد.
این بیانیه تصریح کرد: زمامداری ناشایسته، محصول بی‌توجهی به آموزه‌هایی است که اساتید آزاده و مستقل دانشکده‌های علوم انسانی، سال‌هاست آن‌ها را به هزار زبان فریاد کرده‌اند. در این‌میان سهم دانشکده‌های حقوق از بی‌توجهی به فریادهای خیرخواهانه‌شان بسیار، و دل حقوقدانان ایرانی از این موضوع خون‌بار است.
۷۰ حقوقدان با انتقاد شدید از گشت ارشاد، نوشتند: ما اعضای جامعه حقوقی با صدایی بلند و رسا و به نیت اصلاح در امور کشور و خیرخواهی برای سرنوشت میهن عزیزمان ایران، اعلام می‌داریم، برچیدن گشت‌های ارشاد و پایان‌دادن به مداخله‌‌های خودسرانه و مبتنی بر آزمون و خطاهای گمانه‌پردازانه در حریم خصوصی شهروندان، به ویژه در حوزه حجاب، ضرورتی فوری است.‌
آنان تأکید کردند: هم‌زمان اعلام می‌داریم؛ کلیه صاحب‌منصبان مربوط مکلفند در بررسی چند و چون مرگ جانسوز خانم مهسا امینی با دقت و شفافیت کامل عمل نمایند و هشدار می‌دهیم که همگان از سپردن چند مامور رده‌پایین به دست قانون و رهاکردن آمران و اسباب اقوی از مباشر پرهیز کنند. در این زمینه، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب متشکل از حقوقدانان و پزشکان مستقل و تضمین آزادی عمل آنان ضروری است.
این بیانیه یادآور شد: بر مجلس شورای اسلامی فرض است که در پی وقوع این حادثه جانسوز و بر دل‌نشستن این داغ جان‌گداز، مقامات مسوول را مورد پرسش و توبیخ قرار داده و اقدامات فوری برای اصلاح قوانین مربوطه به عمل آورد.
۷۰ حقوقدان با انتقاد از برچسب زنی ها به معترضین و اعتراض ها، تأکید کردند: این روش‌های نادرست، خود باعث جری‌تر شدن مردم می‌شود و علاج دردها نیست. روش درست آن است که در راستای صیانت از مصلحت عمومی و منافع ایران عزیز، اولا، به هرگونه اعمال خشونت علیه مردم معترض پایان داده شود تا حرمت نیروهای انتظامی و امنیتی هم حفظ شود و بستر اعمال خشونت علیه نیروهای حافظ امنیت نیز محدود یا رفع شود. ثانیا، تمام معترضان و منتقدان رفتارها و رویه‌های کنونی که بازداشت شده‌اند، آزاد شوند. تا زمانی که جوانان و بویژه دانشجویان در زندان به سر ببرند، آرامش در دسترس نخواهد بود. ثالثا، مسیرهای عقلانی و قانونی گفتگو، انتقاد و اعتراض هموار شود تا خیابان‌ها جولانگاه گروه خاصی نباشد. وظیفه حکومت است تا در چهارچوب اصل ۲۷ قانون اساسی امنیت راهپیمایی‌ها و تجمعات مسالمت‌آمیز ‌را حفظ کند. اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل ۶ و ۵۶، مردم را برای مشارکت در تعیین سرنوشت فردی و اجتماعی خود صالح دانسته است و بدین‌خاطر، نیازی به دلسوزی و رفتارهای قیم‌مآب از جانب کسی ندارد.
‌در پایان یادآور می‌شویم، چنان‌که تاریخ بارها گواهی کرده است، بی‌توجهی چندباره به صدای مردم که همان صدای خداست، خطرات پیش‌بینی‌ناپذیر و هولناکی را برای ثبات و امنیت کشور به دنبال خواهد داشت که هر عقل سلیمی پیش‌گیری از آن را ضرورتی فوری به شمار می‌آورد.

در لیست امضاکنندگان این بیانیه آمده است:
۱- آذربایجانی، علیرضا
۲- آل محمد، رضا
۳- احمدی، صالح
۴- احمدی، نعمت
۵- اردبیلی، محمدعلی
۶- ارفع نیا، بهشید
۷- استوار سنگری، کوروش
۸- اشرافی، داریوش
۹- انصاری، باقر
۱۰- برهانی، محسن
۱۱- بشیریه، تهمورث
۱۲- بهمئی، محمد علی
۱۳- بیات کمیتکی، مهناز
۱۴- یاوری، اسدالله
۱۵- پزشکی، علی
۱۶- جلالی، محمد
۱۷- جعفرزاده، میرقاسم
۱۸- حبیب زاده، محمدجعفر
۱۹- حبیبی، محمود
۲۰- حبیبی مجنده،
۲۱- حسینی پویا، محسن
۲۲- دشتی، علی
۲۳- راسخ، محمد
۲۴- رحمت اللهی، حسین
۲۵- رضایی، غلامحسین
۲۶- رنجبری، ابوالفضل
۲۷- رهگشا، امیرحسین
۲۸- زارعی، محمدحسین
۲۹- زمانی، قاسم
۳۰- سلطانی، ناصر
۳۱- سلیمی، صادق
۳۲- سواری، حسن
۳۳- سیفی زیناب، غلامعلی
۳۴- شجاعیان، خدیجه
۳۵- شریف‌شاهی، محمد
۳۶- شمس ناتری، محمد ابراهیم
۳۷- شهبازی‌نیا، مرتضی
۳۸- صادقی، محمود
۳۹- صفاری، علی
۴۰- صحراییان، ابولفضل
۴۱- ضیایی بیگدلی، محمدرضا
۴۲- ظریفکار، سید محسن
۴۳- عبداللهی، محسن
۴۴- عظیمی، محمدرضا
۴۵- علیزاده، عبدالرضا
۴۶- غمامی، مجید
۴۷- فرخی، زهره
۴۸- فرهمند صابر، بهرام
۴۹- قنبری جهرمی، محمد جعفر
۵۰- قنواتی، جلیل
۵۱- کشکولیان، اسماعیل
۵۲- کوچ نژاد، عباس
۵۳- کوشا، جعفر
۵۴- گرجی ازندریانی، علی اکبر
۵۵- گلدوست، رجبعلی
۵۶- ماندگار، مصطفی
۵۷- محقق داماد، مصطفی
۵۸- محمدی، پژمان
۵٩- محمودی، فیروز
۶٠- محمودی، هادی
۶١- مزارعی، غلامحسن
۶٢ – موسوی، عباس
۶٣- میرسیدی، منصور
۶۴ -نجفی اسفاد، مرتضی
۶۵- نجفی توانا، علی
۶۶- واعظی، مجتبی
۶٧- وکیلیان، حسن
۶٨- وحید فردوسی، هادی
۶٩- هداوند، مهدی
٧٠- هوشیار، مهدی
منبع: مدرسه مجازی حقوق عمومی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ارتفاع جنبش زن، زندگی، آزادی از قد تمام نیروهای سیاسی ایران بلندتر است، این واقعیت موجب شده که برخی از این نیروهای فعال بکوشند خود را ارتقا دهند تا با جنبش جاری هماهنگ شوند؛ برخی

ادامه »

مرز میان صداقت و خودفریبی، تحرّی حقیقت یا تحریف آن بسیار ظریف است؛ گاهی سیمای شخص به طور تصنعی تصویری را وارونه جلوه می‌دهد،

ادامه »

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از

ادامه »