اعتراض سازمان ملل به جمهوری اسلامی: موظفید حق آزادی تجمعات را رعایت کنید 


سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه از «ادامه خشونت نیروهای امنیتی با اعتراض‌ها در ایران» ابراز نگرانی کرد و گفت حکومت ایران باید طبق کنوانسیو‌ن‌هایی که امضا کرده به حق آزادی بیان و تجمعات، احترام بگذارد.

راوینا شامداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که در ۱۱ روز گذشته، هزاران نفر در تظاهرات ضدحکومت شرکت کردند، اما نیروهای امنیتی به سویشان گلوله جنگی شلیک کردند.

خانم شامداسانی همچنین به قطع اینترنت و محدودیت‌های ارتباطات در ایران اشاره کرد و گفت: «ما به شدت نگران اظهارنظرهای رهبران (ایران) علیه معترضان هستیم.»

او گفت که حکومت ایران به شکل «نامتناسب و غیرضروی» از اسلحه استفاده می‌کند.

به گفته این مقام عالی‌رتبه سازمان ملل، حکومت‌ها تنها در زمانی اجازه دارند از اسلحه استفاده کنند که «خطری جدی جان کسی را تهدید کرده باشد».

او همچنین با دستگیری «صداها» نفر اشاره کرد و گفت: «تنها در استان گیلان، ۷۳۹ نفر دستگیر شدند که ۶۰ نفر آنها، زن هستند.»

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی به عنوان یکی از امضاکنندگان «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» باید به حق آزادی بیان، حق تجمعات و حق تشکل‌ها احترام بگذارد.

*بی‌بی‌سی فارسی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

می‌توان خشونت‌پرهیز بود و به جای نصیحت به قربانی‌ها به جلاد ایران رو کرد و او را به نام شایسته‌اش فراخواند. می‌توان به جای بی‌کار کردن کسانی همانند اسماعیلیون از آنان قهرمانان آزادی و دادگری آفرید. می‌توان به جای زیدآبادی بودن، موسوی و تاج‌زاده شد…

ادامه »

توضیحِ زیتون: انتشار دو یادداشت در زیتون در خصوص کناره‌گیری احتمالی احمد زیدآبادی از سیاست، در شرایطی که «خبر» جای دیگری‌ست، از سر بی‌مسئولیتی

ادامه »

سیاست‌های مدرن‌سازی دو دولت پهلوی -فارغ از جهت‌گیری ما نسبت به آن- این چنین جامعه ایران را به سمت مدرن شدن هدایت نکرد که نفرت از جمهوری اسلامی…

ادامه »