یک روز پس از قطع روابط آلبانی با جمهوری اسلامی، کاخ سفید به ایران هشدار داد

کاخ سفید حمله سایبری ایران علیه آلبانی را به شدت محکوم کرده و هشدار داد تهران با عواقب این اقدام خود مواجه خواهد شد. آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت آمریکا در بیانیه‌ای با “بی‌سابقه” خواندن این حمله سایبری، از آلبانی به عنوان یکی از متحدان آمریکا نام برده و گفت: «ایالات متحده اقدامات بیشتری را انجام خواهد داد تا ایران را در قبال اقداماتی که امنیت یکی از هم‌پیمانان آمریکا را تهدید می‌کند و سابقه نگران‌کننده‌ای برای فضای سایبری رقم می‌زند، پاسخگو کند.»

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی‌، روز چهارشنبه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) با اعلام قطع روابط دیپلماتیک این کشور با ایران گفت از دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت ایران در تیرانا خواسته شده تا در عرض ۲۴ ساعت خاک آلبانی را ترک کنند. او در پیامی ویدئویی تصریح کرد این “واکنش شدید”، با میزان خطر حملات سایبری ایران که تهدیدی برای زیرساخت‌های خدمات عمومی و هک و سرقت ارتباطات دولتی بوده، کاملا تناسب دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که دیپلمات‌های ایرانی اوایل صبح روز پنج‌شنبه، شماری از اسناد و مدارک موجود در سفارتخانه را سوزانده و از بین برده‌اند. طبق این گزارش یکی از شاهدان عینی رویترز، مردی را داخل سفارت دیده که تعدادی کاغذ را درون یک بشکه زنگ‌زده پرتاب کرده در حالی شعله‌های آتش دیوارهای سفارتخانه را روشن می‌کرده است.

وزارت خارجه ایران شامگاه چهارشنبه اتهام دست داشتن در حملات سایبری علیه آلبانی را رد کرده و آن را “ادعاهای بی‌اساس” خواند. در بیانیه این وزارتخانه آمده که تصمیم تیرانا برای قطع روابط سیاسی با تهران “بر اساس چنین ادعاهای بی‌پایه‌ای اقدامی نسنجیده و فاقد دوراندیشی در روابط بین‌المللی است.”

وزارت خارجه ایران این کشور را دارای “مواضع اصولی در زمینه سایبری” توصیف کرده و گفت: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم می‌شمارد.»

در این بیانیه گفته شده که طرح این ادعاها علیه ایران “نشانگر اعمال نفوذ کشورهای حامی تروریسم و فتنه‌آفرین” است و واکنش سریع آمریکا “از وجود برنامه‌ای از پیش طراحی‌شده برای فضاسازی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد.”

مناقشه دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و آلبانی از زمانی که دولت آلبانی میزبانی حدود دو هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق را بر عهده گرفت شدت یافت. پیش از این در ماه آوریل (فروردین) دادستانی آلبانی یک مرد ایرانی به نام بیژن پولادرگ را به “حمایت از سازمان‌های تروریستی و سوءاستفاده از داده‌های کامپیوتری”  متهم کرده بود.

*دویچه‌وله فارسی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در یکی از جلسات جانبی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته است که روسیه کریمه را به اوکراین برخواهد گرداند اگر اوکراین کوشش نکند‌ که عضو ناتو

ادامه »

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده»

ادامه »