سلمان رشدی، نویسنده «آیات شیطانی»، در آمریکا با چاقو مورد حمله قرار گرفت

رسانه‌های آمریکا گزارش دادند، سلمان رشدی، خالق رمان «آیات شیطانی» که روح‌الله خمینی در اواخر دهه ۱۹۸۰ حکم ارتدادش را صادر کرده بود، روز جمعه ۲۱ مرداد پیش از آغاز سخنرانی خود در غرب نیویورک «با چاقو» هدف حمله قرار گرفت.

پلیس نیویورک دقایقی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که آقای رشدی بر اثر ضربه چاقو «از ناحیه گردن دچار جراحت شده» و او را بلافاصله با بالگرد به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

فرماندار نیویورک نیز اعلام کرد که آقای رشدی هنگام انتقال به بیمارستان «زنده بوده و بلافاصله تحت مراقبت‌های لازم قرار گرفته است».

اندور وایلی، سخنگوی آقای رشدی، در پاسخی ایمیلی به خبرگزاری رویترز گفته است که این نویسنده «هم‌اکنون تحت عمل جراحی» است.

به گزارش خبرنگار آسوشیتدپرس که از نزدیک شاهد این صحنه بوده است، مردی هنگام معرفی سلمان رشدی به صحنه سخنرانی در «موسسه شِتوکوآ» هجوم برد و «با مشت یا چاقو» شروع به ضربه زدن به نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار کرد.

دکتر مارتین هسکل، از پزشکانی که به محل وقوع حادثه اعزام شده بود، جراحت آقای رشدی را «جدی اما درمان‌‌پذیر» توصیف کرد.

تا کنون، جزئیات بیشتری در مورد وضعیت سلمان رشدی منتشر نشده است.

در همین حال، در بیانیه پلیس آمده است که علاوه‌بر آقای رشدی گرداننده مراسم نیز که در این جریان این حمله روی صحنه بود، از ناحیه سر دچار «آسیب جزئی» شده است.

پلیس ایالت نیویورک همچنین ضمن تایید «بازداشت» فرد ضارب اعلام کرد که تحقیقات در مورد حمله به این نویسنده آغاز شده است.

هنوز از هویت فرد ضارب و انگیزه احتمالی او برای این حمله اطلاعی در دست نیست.

*رادیو فردا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

علمای مذهبی همواره در کنار شاهان و امیران و وزیران بوده و به طور کلی خود ستونی استوار و اثرگذار از بنای هیئت حاکمه بوده‌اند. برای آنان دفاع و حمایت از تنها کشور شیعی و تنها سلطان جعفری مذهب یک ضرورت مهم شرعی و اخلاقی بوده است…

ادامه »

این یادداشت می‌کوشد پاسخ دهد که در ایران چه خبر است؟ اعتراض‌های اخیر چه تفاوتی با اعتراض‌های پیشین دارد؟ آیا در آستانه یک انقلاب

ادامه »

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »