مذاکرات احیای برجام بر پایه متن پیشنهادی اتحادیه اروپا در وین از سر گرفته می‌شود

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی به وین جهت ادامه مذاکرات برای احیای برجام خبر داد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در این رابطه گفت: «در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر عازم وین خواهد شد».

به گفته کنعانی، در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر «عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد»، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم  اعلام کرد که برای شرکت در گفت‌و‌گوهای وین درباره برجام به این شهر سفر می‌کند.

آقای مالی گفت که این مذاکرات بر پایه متنی که اتحادیه اروپا آماده کرده انجام می‌شود.

او در توییتی نوشت که انتظارات آمریکا از این مذاکرات محدود است اما هم‌زمان از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق قدردانی کرد.

آقای مالی گفت که به زودی معلوم می‌شود که آیا ایران برای توافق آماده است یا نه.

پیش از این اعلام شده بود که نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا برای مذاکرات احیای برجام که مدت‌هاست به بن‌بست رسیده، به وین می‌روند.

بعضی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که گفت‌وگوها از فردا پنج‌شنبه از سر گرفته می‌شود.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و رئیس هیات این کشور در مذاکرات احیای برجام روز چهارشنبه در توئیتی نوشت:نمایندگان روسیه آماده مذاکرات سازنده به منظور نهایی کردن توافقنامه ازسرگیری پایبندی همه طرف ها به برجام هستند.

به گزارش ایرنا ، اولیانوف در پیامی در توئیتر نوشت که به نظر  می رسد که مذاکرات وین برای از سرگیری اجرای برنامه جامع اقدام مشترک “برجام”، به زودی و دوباره آغاز شود.

وی در این پیام در شبکه اجتماعی توئیتر افزوده که هیئت های نمایندگی کشورهای مذاکره کننده قصد دارند پس از وقفه پنج ماهه به وین بازگردند.

ایسنا، بی‌بی‌سی، ایرنا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی از گرایش‌های اسلام‌ستیز در کاربرد مفهوم اسلام‌ستیزی نادیده می‌گیرند، زمینه و زمانه شکل‌گیری آن است؛

ادامه »

نوشته‌ی اخیر دکتر سروش درباره‌ی دکتر کدیور [۱] دل را می‌شکند. موضوع اصلی تفاوت مواضع دو اندیشمند است که به تعاملات نامطلوبی انجامید. کاش

ادامه »

احتمال فروش پهپاد‌های ایرانی به روسیه و سفر ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به تهران و دیدار او با علی

ادامه »